Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fenomén Trump. Dolar je díky němu nejsilnější za 14 let

Fenomén Trump. Dolar je díky němu nejsilnější za 14 let
 

Dolar se během dnešního obchodování vyšplhal na téměř čtrnáctileté maximum vůči koši předních měn. Vůči samotnému euru vystoupil na roční maximum. Americkou měnu tlačí vzhůru vyšší výnosy dluhopisů vlády Spojených států, které jsou důsledkem očekávání, že obchodní a rozpočtová politika nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa vyvolá růst inflace.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil na 100,53 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od dubna 2003. Jednotná evropská měna vůči dolaru poprvé od začátku loňského prosince sestoupila pod 1,07 USD.

Kolem 16:45 SEČ vykazovalo euro vůči dolaru pokles o zhruba půl procenta na 1,0675 USD. Podle řady analytiků a obchodníků by jednotná evropská měna mohla sestoupit až k 1,05 USD.  „Může se dolar dostat na paritu s eurem? Jsme od ní vzdáleni jen sedm či osm procent, takže pravděpodobně ano," uvedl podle agentury Reuters analytik Adnan Akant ze společnosti Fischer Francis Trees and Watts.

„Může se dolar dostat na paritu s eurem? Jsme od ní vzdáleni jen sedm či osm procent, takže pravděpodobně ano."
Adnan Akant, analytik společnosti Fischer Francis Trees and Watt

Trumpovy plány na snížení daní a zvýšení investic do infrastruktury by mohly podpořit růst americké ekonomiky, zatímco jeho návrhy na uvalení cel na levný dovoz by mohly zvýšit ceny. Tyto vyhlídky posilují očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se donedávna předpokládalo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek