Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hmatatelný dopad německé vládní krize. Euro po krachu jednání zamířilo dolů

Hmatatelný dopad německé vládní krize. Euro po krachu jednání zamířilo dolů

Euro zahájilo týden poklesem, protože krach jednání o nové německé vládě posílil obavy z politické nejistoty v největší ekonomice eurozóny. Vůči americkému dolaru jednotná evropská měna ztrácí půl procenta na 1,1735 USD, k japonskému jenu klesla až na dvouměsíční minimum.

Svobodní demokraté (FDP) se kvůli přetrvávajícím neshodám rozhodli ukončit více než čtyřtýdenní vyjednávání o nové německé vládě s konzervativní unií CDU/CSU a Zelenými. Německu tak nyní hrozí předčasné volby. Šéfka CDU Angela Merkelová dnes bude o ukončení rozhovorů informovat prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Euro vůči jenu sestoupilo až na 131,16 JPY, tedy na nejnižší úroveň od poloviny září. Později však část ztrát smazalo a prodávalo se za 131,42 JPY. Oproti pátku tak ztrácelo zhruba 0,6 procenta.

Podle analytika Stephena Innese ze společnosti Oanda bude mít na kurz eura z dlouhodobějšího hlediska vliv především vývoj měnové politiky Evropské centrální banky (ECB). Jednotná evropská měna se minulý týden vůči dolaru vyšplhala až na měsíční maximum 1,1862 USD, připomněla agentura Reuters.