Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hypoteční trh jen kvete. Za loňský rok stoupl o 18 procent na rekordních 218 miliard korun

Hypoteční trh jen kvete. Za loňský rok stoupl o 18 procent na rekordních 218 miliard korun

Během roku 2016 poskytly české banky lidem převratných 112 tisíc hypoték v celkové hodnotě 218,3 miliardy korun. Oproti roku 2015, kdy daly finanční domy Čechům celkem 102 tisíc hypoték za 184,3 miliardy korun, jde o 18procetní nárůst. O nových údajích informovalo ministerstvo pro místní rozvoj na svých webových stránkách. 

K rekordnímu zájmu o hypotéky přispěly nízké úrokové sazby a příznivá ekonomická situace domácností. O prvenství nepřipravily rok 2016 ani změny, které hypoteční úvěry provázely. Od října totiž Česká národní banka doporučila bankám neposkytovat stoprocentní hypoteční úvěry. Další změnou je nový zákon o spotřebitelském úvěru z prosince minulého roku.

„Rok 2016 byl rokem historicky nejnižších úrokových sazeb, téměř celý rok se sazby držely v průměru pod dvěma procenty. Banky se navíc předháněly v marketingových akcích a často tak bylo možné získat hypotéku bez poplatků za sjednání či vypracování odhadu nemovitosti zdarma,“ řekla ČTK analytička společnosti Partners Lucie Drásalová. Banky kvůli novému úvěrovému zákonu již od konce léta nabízely extrémně nízké sazby i na dlouhých fixacích. „Zhruba čtyři měsíce tak bylo možné získat úrokovou sazbu od 1,29 procenta i na desetileté fixační období,“ dodala.

Velké banky v závěru roku oznámily zvýšení sazeb hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Česká spořitelna zvýšila v lednu úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací. Komerční banka zvedla úrokové sazby v listopadu o asi 0,5 bodu. Hypoteční banka od prosince zvýšila sazby u sedmiletých a desetiletých fixací o 0,3 bodu. Sazby zvedly také Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek