Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie láká zahraniční boháče. Za milion eur dostane neomezený pobyt kdokoliv

Itálie láká zahraniční boháče. Za milion eur dostane neomezený pobyt kdokoliv

Italská ekonomika se dlouhodobě nenachází v nejlepší formě a loňský odchod Fiatu ze země kvůli vysokému daňovému zatížení jí rozhodně moc nepřidal. Řím se teď paradoxně snaží nalákat do země pod příslibem daňových výhod bohaté cizince, když nebyl vlastní automobilce schopný nabídnout přijatelné podmínky.

V Evropě vrcholilo léto, když loni tradiční italský producent automobilů Fiat oznámil, že své sídlo kvůli menšímu daňovému zatížení přesouvá do Nizozemska a druhé sídlo do Velké Británie. Krok továrny rozhořčil davy Italů, kterým se nelíbilo, že najednou „rodinné zlato“ nebude v Turíně. Současně se už po několikáté rozpoutala v zemi debata známá nejen z Apeninského poloostrova – je přípustné, aby v rámci Evropské unie existovaly státy poskytující firmám podstatně výhodnější daně?

Sami Italové, kteří tehdy hlasitě protestovali proti nekalé daňové konkurenci, půl roku nato obrátili. Teď by se rádi stali vedle Nizozemska, Irska, Lucemburska, Velké Británie, Malty a Kypru dalším ze států, kam se budou stěhovat cizinci za vidinou nízkých odvodů na daních. Snahy evropských ministrů financí zabránit podobným praktikám, tak získají dalšího protivníka.

Výhodná nabídka má platit pro všechny cizince, kteří se v Itálii usadí a nebudou tam podnikat, ale utrácet své peníze a vůbec užívat života. Aby získali daňové zvýhodnění, musejí bohatí cizinci splnit tři základní podmínky. Musejí prokázat, že z posledních deseti let alespoň devět nežili v Itálii, jejich příjmy musejí vzniknout mimo Itálii a nově si budou muset zemi na Apeninském poloostrově označit za své sídlo, aby tam odváděli daně.

Kdo tyto tři body dokáže splnit, zaplatí za rok paušální daň ve výši sto tisíc euro bez ohledu na to, jak vysoké jsou jeho příjmy ve skutečnosti. Německý Spiegel uvádí příklad rozdílné daně v případě italského a zahraničního milionáře. Pokud oba investují 40 milionů eur do akcií s čtyřprocentní rentabilitou, oba si přijdou na 1,6 milionu eur ročně. Zatímco Ital na daních zaplatí 400 tisíc eur, cizinec si vystačí s paušálem ve výši sto tisíc, a to i pokud do akcií vloží a vydělá třeba desetinásobek.

Pokud si s sebou přivede movitý cizinec svou rodinu, za každého příslušníka pak zaplatí sice dalších 25 tisíc euro, ale tím pro ně daňové závazky končí. Výhodné podmínky chce Itálie nabídnout i podnikatelům ze zemí, které sice nedisponují daňovým zatížením, současně ale také nejsou právě bezpečné, jak třeba Venezuela nebo Turecko.

Pokud se bohatí z takových zemí zaváží k tomu, že v Itálii investují milion eur nebo jej věnují na dobročinné účely a skutečně tak učiní, dostanou od tamních úřadů vízum, nemusí si lámat hlavu s tím, jak se dostat přes střežené hranice Schengenu a budou moci v zemi zůstat libovolně dlouho. Italové se současně snaží zpět do země nalákat inteligenci. Vědcům tak slibují, že pokud se nastěhují zpět do vlasti, poskytne jim stát až devadesátiprocentní daňové zvýhodnění.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek