Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jádro na vlnách? Čína chystá plovoucí reaktor

Jádro na vlnách? Čína chystá plovoucí reaktor
 

Zatímco Japonsko po tragédii ve Fukušimě přemýšlí, jak své jaderné elektrárny uchránit před vlnami, Čína je naopak chce poslat přímo na moře. Plovoucí redaktor, který teď začala stavět, chce mít k dispozici do roku 2020. 

Zařízení buduje státní společnost China General Nuclear (CGN) a mělo by mít výkon 200 megawattů pro dodávky elektrické energie zařízením na otevřeném moři či na ostrovech. Reaktor lze využít například pro průzkum mořských ložisek ropy a plynu.

Už v červenci čínská státní média sdělila, že Peking hodlá vybudovat řadu námořních plošin s jadernými elektrárnami, aby podpořil rozvoj v oblasti Jihočínského moře". Tamní čínská expanze ale vzbuzuje velkou nelibost ostatních zemí v regionu. 

Moře sporů
Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam. V červenci mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé čínské územní nároky v Jihočínském moři. Peking verdikt neuznal.

 Světové prvenství v nasazení plovoucí jaderné elektrárny podle některých zdrojů už získaly Spojené státy, které v 60. a 70. letech využívaly u Panamského průplavu a v Antarktidě dopravní loď Sturgis s reaktorem o výkonu deseti megawattů na palubě. Plány na komerční využití však ochladila řada jaderných havárií na souši, vrcholící katastrofou v Černobylu. Rusko hodlá v příštím roce uvést do provozu svou první plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek