Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Japonská Takata přiznala problém s airbagy. Zaplatí miliardovou pokutu

Japonská Takata přiznala problém s airbagy. Zaplatí miliardovou pokutu

Vadné airbagy japonské firmy jsou spojované s nejméně 16 případy úmrtí po celém světě. Společnost za ukončení soudních sporů v USA zaplatí v přepočtu 25 a půl miliardy korun.

V samotných Spojených státech jsou nafukovače Takata spojovány s minimálně 11 úmrtími a 184 zraněními. Vadné kusy můžou explodovat a vymrštit do kabiny části kovu.

Takata v rámci dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti zaplatí už zmíněnou obří pokutu pokutu. Dalších 125 milionů dolarů vynaloží na odškodné za zranění způsobená airbagy a 850 milionů dolarů zaplatí automobilkám, které si její nafukovače airbagů koupily.

Takata podle ministerstva od roku 2000 předkládala automobilkám falešné zprávy, aby je k nákupu nafukovačů přiměla. Na prodeji nafukovačů prý vydělala více než miliardu dolarů. Dohoda s ministerstvem předpokládá, že Takata provede výrazné reformy svých aktivit a že bude po tři roky pod zvláštním dohledem.

Automobilky svolávají ve Spojených státech kvůli nafukovačům airbagů firmy Takata do servisů zhruba 42 milionů vozů. Jde o největší svolávací akci související s bezpečností automobilů v historii USA.

USA kromě samotné automobilky Takata obvinily rovněž tři její bývalé manažery. Ti údajně pomocí falešných informací přesvědčovali automobilky k nákupu nebezpečných nafukovačů. Na všechny tři obviněné byly vydány zatykače. Obvinění jsou nyní v Japonsku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek