Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jen minuta a dotknete se nebes. Supermoderní mrakodrap v Soulu trhá rekordy nejen bleskovým výtahem

Jen minuta a dotknete se nebes. Supermoderní mrakodrap v Soulu trhá rekordy nejen bleskovým výtahem

Začátkem dubna otevřeli v Soulu mrakodrap Lotte World Premium Tower. Ten je s 555 metry nejvyšší budovou v Jižní Koreji. Není to však jediný rekord, který stavba překonala.

Stavěla se šest let a jen čtyři budovy na světě jsou vyšší. Lotte World Premium Tower budila obdiv už v den svého uvedení do provozu. Slavnostní otevření doprovodil velkolepý ohňostroj. Ještě impozantnější jsou ale čísla, kterými disponuje.

Kromě 555metrové výšky, která nemá v Jižní Koreji obdoby (druhá nejvyšší budova měří 300 metrů), se mrakodrap může pochlubit také vůbec nejvýše položenou astronomickou observatoří. Tu návštěvníci najdou ve výšce 478 metrů.

720p 480p 360p 240p
Ohňostroj v Jižní Koreji

Vůbec nejvíce obdivu ale budí tamní výtah. Na něj si společnost Lotte najala americkou firmu Otis Elevator Company. Společnost vytvořila dvoupodlažní stroj, který cestou vzhůru pobere přes 100 pasažérů. Do každé jeho kabiny se vejde 52 lidí.

Současně je to vůbec nejvyšší a nejrychlejší dvoupodlažní výtah na světě. Ze suterénu vyjede do 121. patra budovy za jednu jedinou minutu. Pohybuje se rychlostí 10 metrů za sekundu. Během jízdy se cestující mohou kochat panoramaty Soulu, které se promítají na 15 obrazovkách.

Vůbec nejrychlejším výtahem na světě disponuje čínská Shanghai Tower. Ta má na rozdíl od korejské budovy ale jen jednopodlažní zařízení. Směrem vzhůru však míří rychlostí 20,5 metru za sekundu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek