Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kanadský Bombardier vyhrál obchodní spor s americkým Boeingem

Kanadský Bombardier vyhrál obchodní spor s americkým Boeingem

Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) dnes překvapivě zablokovala vládní plán na uvalení vysokého dovozního cla na letadla CSeries kanadského výrobce Bombardier.

Zavedení cla ve výši téměř 300 procent loni doporučilo ministerstvo obchodu USA v reakci na stížnost amerického konkurenta Boeing, podle kterého je výroba letadel CSeries dotována.

Boeing tvrdil, že letadla CSeries se v důsledku dotací prodávají ve Spojených státech za uměle nízkou cenu, což mu působí újmu. ITC však tvrzení Boeingu odmítla, ačkoli se všeobecně předpokládalo, že se postaví na jeho stranu. Cena akcií společnosti Bombardier po rozhodnutí komise vzrostla o 15 procent, zatímco akcie Boeingu mírně oslabily, napsala agentura Reuters.

Kanadský podnik označil rozhodnutí za "vítězství pro inovace, konkurenci a právní stát" i pro americké letecké přepravce a cestující. Upozornil rovněž, že vývoj a výroba letounu CSeries zajišťují tisíce pracovních míst ve Spojených státech, Kanadě a Británii.

Boeing vyjádřil zklamání, že komise neuznala újmu, kterou mu působí "nezákonné vládní dotace v hodnotě miliard dolarů" poskytované Bombardieru.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek