Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec intervencí přehledně: Levnější dovolené, benzin a 4 další změny, které to přinese

Bankovní rada České národní banky dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí, banka tak nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Jakým směrem se koruna vydá? Kdo na tom vydělá a kdo naopak bude tratit?

1. Zdraží exporty českých firem

Koruna bude vůči zahraničním měnám silnější, firmy dostanou za své zboží méně peněz. Intervence ČNB ale na druhou stranu podnikům orientujícím se na vývoz přinesly nemalé peníze: od listopadu 2013 přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun.

1080p 720p 480p 360p 240p
Co jsou intervence ČNB?

2. Radovat se naopak mohou importéři 

Pro ně byla slabá koruna nevýhodou, protože v zahraničí nakoupili zboží dráž než před intervencemi. Ve chvíli, kdy koruna posílí, se rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou zvýší, a tím stoupnou i příjmy dovozců.

3. Zlevní se zájezdy a dovolené

Zejména se to dotkne last minute zájezdů. Cestovní kanceláře si již dříve předplatily ubytovací kapacity v zahraničí, stejně jako dopravu u leteckých společností. „Promítnutí případného posílení koruny by mohlo být nejviditelnější u některých last minute zájezdů," říká Stanislav Zíma z Asociace cestovních kanceláří. Snížení dovolených slibuje například Student Agency: „Posílení koruny se okamžitě projeví na cenách zájezdů od rakouských a německých cestovních kanceláří, které nabízíme," píše společnost v tiskové zprávě.

4. Zlevní se zboží ze zahraničí

Za svou silnější korunu si budeme moci koupit více zahraničního zboží. Mnoho Čechů už se těší na nákupní horečku.

5. Můžeme očekávat pokles cen pohonných hmot 

Posílení koruny vůči euru se brzy projeví i na kurzu vůči americkému dolaru, což je měna, ve které se ropa a její deriváty obchodují. Analytici očekávají, že by benzín mohl zlevnit až o padesát haléřů na litr.

6. Lidé, kteří mají eura pod polštářem, o něco zchudnou

Za svá eura totiž teď dostanou méně českých korun. Kdo má na horší časy takto odložených například deset tisíc eur, přišel by při posílení koruny na úroveň 25 EUR/CZK až o dvacet tisíc korun.

VŠE O KURZU KORUNY A KONCI INTERVENCÍ ČNB ČTETE ZDE

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek