Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koruna je nejsilnější od listopadu 2013. Dostala se pod hranici 26,50 za euro

Koruna je nejsilnější od listopadu 2013. Dostala se pod hranici 26,50 za euro

Kurz měny posílili na 26,47 korun na euro. Na této hodnotě byla naposledy v listopadu 2013, když Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence. Ty skončily začátkem dubna. Koruna posiluje už sedmý den v kuse.

„Stojí za tím zřejmě investoři, kteří věří, že Česká národní banka bude už v příštích měsících zvyšovat úrokové sazby. Domácí ekonomice se totiž daří, inflace sice v dubnu zvolnila, ale pravděpodobně jen dočasně, a tak ČNB může po letech zahájit utahování měnové politiky právě prostřednictvím vyšších sazeb,” vysvětluje pro Novinky.cz ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

A posilování by se nemělo zastavit ani ve druhé polovině roku, kdy by se koruna měla dostat na 26 korun za euro, nebo možná i níž.

Za současný stav ale zřejmě nemůžou nějaké konkrétní události v tuzemské ekonomice, protože obdobný vývoj vůči euru se dnes projevil i u dalších měn regionu.

720p 480p 360p 240p
Konec intervencí

Poprvé se k hranici 26,50 korun za euro přiblížila měna bezprostředně po ukončení intervencí 10. dubna, od té doby ovšem koruna mírně oslabila a posilovat začala zase až koncem dubna.

Měnové intervence ukončila ČNB 6 dubna. Do té doby nedovolila koruně posílit pod 27 korun. Banka k tomuto kroku přistoupila, aby pomohla českému exportu a kvůli obavám z deflace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek