Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koupě Počerad je samozřejmě podmíněna ochotou ministerstva financí je prodat říká Petr Antoš z Czech Coal

Koupě Počerad je samozřejmě podmíněna ochotou ministerstva financí je prodat říká Petr Antoš z Czech Coal

Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače prodloužila nabídku na koupi hnědouhelné elektrárny Počerady tak, aby ji mohla ve čtvrtek projednat dozorčí rada ČEZ. Případný obchod ale firma neuskuteční v rozporu se stanoviskem ministerstva financí, přes které stát vlastní majoritní podíl v ČEZ. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve prodej elektrárny kritizoval. V rozhovoru pro INFO.CZ nabídku komentuje místospředseda představenstva Czech Coal Petr Antoš. 

Jaký je váš postoj k sdělení dozorčí rady ČEZ, že se bude znovu zabývat vaším návrhem na odkoupení elektrárny Počerady?
 
Vítáme to, protože o elektrárnu máme stále zájem. Jak je dobře známo, situace kolem Počerad vychází ze smlouvy z roku 2013, kdy ČEZ podobně jako my uvažoval postavit na tomto místě novou hnědouhelnou elektrárnu. Důl Vršany ale uživí jen jednu tepelnou elektrárnu, a tak se jako výrazně lepší řešení pro obě strany ukázala dohoda. Naše společnost tehdy ustoupilas tím, že místo stavby nového zdroje bude ČEZu dlouhodobě dodávat uhlí. A ČEZ si nechal smluvní pojistku v podobě možného odprodeje Počerad také s ohledem na strategický záměr soustředit se na výrobu elektřiny z jádra a OZE. 
 
Proč najednou na obchod tak spěcháte?
 
Nespěcháme a není to najednou. Na obchodu pracujeme již více měsíců a vedení ČEZu i my jsme o tom informovali jak hlavního akcionáře, tak i dozorčí radu. Teď už jsou zkrátka všechny podklady na stole a my nechápeme, proč se s rozhodnutím otálí. Proto jsme také odmítli svou nabídku do nekonečna prodlužovat. Na druhou stranu, když nás dozorčí rada ČEZpo svém dubnovém zasedáníinformovala o přerušení projednávání transakce, po zvážení komplexnosti a velikosti obchodu jsme souhlasili s tím, že pokud dozorčí rada věc projedná a rozhodne na svém květnovém zasedání, naše podmínky platí. 
 
Co je to za podmínky? Všichni vědí, že proti obchodu se zvedla jistá nevole, proti byli ekologové, část laické veřejnosti i ministr financí Andrej Babiš...
 
Smutné je, že kvůli halasnému křiku několika ekologických aktivistů a pana Šnobra se z diskuze o prodeji poněkud vytratila odbornost. Všimněte si mimochodem, že my nabízíme za Počerady 10 miliard, a švédský Vattenfall prodával své německé elektrárny a doly za 2 eura... Je známo, že renomovaní ekonomové a analytici považují obchod pro ČEZ za výhodný. Neprodat by znamenalo, že se ČEZ odklání od obnovitelných zdrojů a navrací se zpět k uhelné energetice. Otázkou je vůbec průchodnost takového odklonu od rychlé dekarbonizace pro firmu, kde má stát majoritu.
 
Takže argumenty ekologů neberete vážně?
 
My bereme vážně ekologii, elektrárnu Počerady chceme stejně jako Chvaletice zmodernizovat, tak aby plnila tvrdé podmínky na Evropské uniena ochranu životního prostředí. Ale nechceme ji zavřít, jak by si přáli ideologičtí bojovníci s uhlím
nebo zastánci ruského plynu. Racionální argumenty proti obchodu jsme neslyšeli žádné. Odbornícise shodují jen na dvou variantách: buď bude ČEZ Počerady provozovat dlouhodobě, nebo nám je prodá. Podle nás není třeba otálet, čas je pro nás velmi důležitý. Právě za ten získaný čas jsme nabídli danou cenu. 
 
Ministr financí ale říká, že je lepší počkat…
 
Když kupujete starý dům nebo ojeté auto, tak má nějakou hodnotu v nějaké době. Naše nabídka platí teď a když se bude čekat, a na tom autě budou přibývat najeté kilometry, tak se nabídka bude muset přehodnotit. Pokud jde ovšem o postoj ministra financí Babiše, ten je samozřejmě pro nás zásadní. Nechceme uskutečnit obchod v rozporu s postojem ministerstva, které vykonává v ČEZ akcionářská práva státu. Proto jsme s panem ministrem i s dalšími zástupci ministerstva financí v minulých dnech opakovaně komunikovali a tento náš postoj jsme jim prezentovali. Rozhodnutí je tedy teď na ministerstvu financí a dozorčí radě ČEZ. 
 
Někteří novináři spekulují, že právě kvůli vašemu obchodu s Počerady, nyní padá vláda…
 
 
To je opravdu vtipné, vidíte na tom, jak nesmyslně leckdo uvažuje. Ale vážně, jsem přesvědčen, že politická situace v ČR nezávisí na osudu jedné 40 let staré elektrárny v severních Čechách. Je nešťastné celou věc zpolitizovat, ale znovu opakuji: aby se obchod uskutečnil, musí se shodnout kupující a prodávající. Jestli se nám ministerstvo financí prostřednictvím svých zástupců v ČEZ rozhodne elektrárnu prodat, jsme připraveni ji koupit. Když se rozhodně jinak, tak ji mít nebudeme.
 
 
A co bude potom?
 
Pokud se ČEZ rozhodne nám elektrárnu nyní neprodat, bude platit dál původní smlouva a my budeme dodávat do elektrárny uhlí až do vyuhlení lomu Vršany. Že by ČEZ elektrárnu zavřel když měl možnost jí výhodně prodat by znamenalo, že připraví akcionáře i stát o hodně peněz. A to v době, kdy se znovu začíná věřit českému uhlí jako spolehlivému zdroji domácí energie.
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek