Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krach zakázky pro Liglass? Obchod se nepodařil, standardní situace, přešel ostudu Zeman

Krach zakázky pro Liglass? Obchod se nepodařil, standardní situace, přešel ostudu Zeman

Za standardní záležitost považuje prezident Miloš Zeman rozhodnutí kyrgyzské vlády o odstoupení od dohody s českou společností Liglass Trading. Firma měla podle smlouvy v Kyrgyzstánu vybudovat kaskádu vodních elektráren a v jednom z projektů měla vyplatit ruskou společnost RusHydro stamiliony korun. Peníze ale nikdy nezaplatila a vláda Kyrgyzstánu proto rozhodla, že smlouvu vypoví. Za Liglass se v minulosti přimlouval za neprůhledných okolností prezident Miloš Zeman i jeho kancléř Vratislav Mynář, který poslal dopis plný chyb.

„Myslím si, že pan kancléř udělal totéž, co jsem u této firmy v rozhovoru s kyrgyzským prezidentem udělal i já,“ řekl prezident novinářům a potvrdil tak, že se oba za zakázku pro neznámou českou firmu přimlouvali. Dodal, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.

Ohlášené vypovězení smlouvy se společností Liglas je podle Zemana standardní. „Jestliže se tento obchod nepodařil, tak to beru jako standardní záležitost, protože vždycky v určitém procentu případů se vám určitý obchod nepodaří,“ řekl prezident.

Firma LTD CZ sídlící u Železného Brodu převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády po ruské firmě RusGidro, s níž Kyrgyzstán smlouvu loni vypověděl, údajně pro její platební neschopnost. V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které ruská firma provedla. Od začátku se přitom objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.

Společnost Liglass Trading CZ není v Česku v oboru známá. Přesto se za ni u kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova přimluvil kancléř Vratislav Mynář.

V pondělí podle kyrgyzských médií oznámil premiér Sapar Isakov jednostranné vypovězení smlouvy s Liglassem. Firma je podle svého generálního ředitele Michaela Smelíka připravena obrátit se na mezinárodní arbitráž, pokud kyrgyzská strana skutečně od dohody odstoupí, aniž by se držela smluvních článků upravujících pravidla řešení sporů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek