Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Křetínský ovládl Energetický a průmyslový holding. Nově v něm vlastní 94 % akcií

Křetínský ovládl Energetický a průmyslový holding. Nově v něm vlastní 94 % akcií

Energetický a průmyslový holding dokončil prodej 31 procent akcií své nejvýznamnější dcery EP Infrastructure do rukou konsorcia světových investorů zastupovaných společností Macquarie Infrastructure and Real Assets. Zároveň s vypořádáním této transakce získal Daniel Křetínský většinový podíl v EPH. Své akcie totiž  podle zdrojů blízkých holdingu převedl na Křetínského a EPH také dosavadní více než třetinový vlastník firmy Patrik Tkáč. Křetínský tak vlastní 94 procenta EPH. Dalších šest procent mohou získat manažeři holdingu.

EPH se na prodeji části EPIF, který spravuje menšinové podíly ve slovenských plynárenských společnostech, slovenském distributorovi elektřiny Stredoslovenská energetika, a vlastní několik českých tepláren, dohodl s Macquarie loni na podzim. Za akcie zaplatí zhruba 1,5 miliardy eur.

Z takto získaných peněz EPH vyplatí investory z řad partnerů J&T zastoupených společností Biques, kteří za svůj čtvrtinový podíl budou inkasovat 1,25 miliardy eur. Dalších 250 milionů eur inkasují za necelých pět procent svých akcií Tkáč a Křetínský, kteří jsou také spolumajiteli firmy CNC, která vydává INFO.CZ.

Současně s vyplacením investorů ze společnosti Biques, se mění i zbytek akcionářské struktury EPH. Patrik Tkáč převedl na Křetínského společnosti EP Investment a EP Investment 2 zbývajících 35 procent akcií. Za ně Tkáč získá 1,7 miliardy eur. Křetínský se ovšem s Tkáčem dohodli, že tuto sumu dostane slovenský finančník později. Z podílu budoucích zisků EPH může dostat další až miliardu eur.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek