Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi Čechy roste obliba předčítaných knížek. Vydavatelství hlásí čtyřicetiprocentní nárůst prodeje

Mezi Čechy roste obliba předčítaných knížek. Vydavatelství hlásí čtyřicetiprocentní nárůst prodeje

V Česku roste zájem o audioknihy a mluvené slovo. Prodej loni stoupl o 37 procent na 111,88 milionu korun. Zvýšenému zájmu vychází vstříc i vydavatelství, které posluchačům nabídli 172 nových titulů. To je o polovinu víc než v roce 2015. 

Poslechoví čtenáři dávají přednost nákupu audioknih na CD, který představuje 72 procent trhu. Po digitální podobě sáhnou ve 28 procentech případů, význam stahování ale roste. Vyplývá to ze zprávy o vývoji trhu, kterou zveřejnila Asociace vydavatelů audioknih.

Loňské statistiky ovlivnilo přičtení výsledků dalšího vydavatelství, a to Albatros Media. Bez jeho vlivu by loňský prodej stoupl o 22 procent. Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byli loni Supraphon s podílem 29,21 procenta, dále Radioservis se čtvrtinovým podílem a Tympanum s pětinovým. Albatros je zastoupen 11 procenty.

Nejprodávanější audioknihou loňského roku byly Čtyři dohody v podání Jaroslava Duška. Na druhém místě žebříčku skončil soubor všech 15 her Divadla Járy Cimrmana a na třetím deník P.S. Aňi Geislerové.

Rozmach audioknih způsobila v posledních letech možnost digitálního prodeje. Podle Svazu knihkupců a nakladatelů ještě v roce 2011 byl v Česku digitální prodej blízko nule, v roce 2012 se přiblížil deseti procentům. Předloni tvořil čtvrtinu celkového objemu. Celkově se přitom v Česku v roce 2015 prodalo knih za 7,5 miliardy korun.

Asociace vydavatelů audioknih byla založena v dubnu 2014. Sdružuje největší česká vydavatelství produkující audioknihy. Ve zprávě o trhu pracuje s daty deseti vydavatelů, kteří tvoří majoritní část trhu. Asociace je také vyhlašovatelem výročního ocenění Audiokniha roku. Vítěze čtvrtého ročníku vyhlásí během knižního veletrhu Svět knihy Praha, který se koná v květnu. Loňským vítězem se stala staropražská detektivka Petra Stančíka Mlýn na mumie v podání Zdeňka Maryšky a Ivana Řezáče.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek