Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Milník pokořen. Akciový Dow Jones index poprvé překročil hranici 20 000 bodů

Milník pokořen. Akciový Dow Jones index poprvé překročil hranici 20 000 bodů

První dny vlády Donalda Trumpa přinesly zásadní milník i na amerických trzích. Index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, pokořil psychologickou hranici.

Dow Jones index se k 20 tisícům bodů po zvolení nového amerického prezidenta přiblížil opakovaně, na rekordní hodnoty ale dosáhl až dnes. Klíčový ukazatel zahrnující akcie největších amerických firem je v kondici už několik týdnů. Loni si připsal 13,4 procenta.

Rekord Dow JonesRekord Dow Jonesautor: Info.cz

Hranice 20 tisíc bodů ukazuje, že investoři jsou o budoucnosti americké ekonomiky optimističtí. Doufají, že Trumpovy plány na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu podpoří hospodářský růst.

„Akciové trhy mu daly výjimečný souhlas. Znovu tu máme šťastné dny," řekl v reakci na zprávu Ed Yardeni, prezident Yardeni Research. 

I když ne všichni jsou nadšení. Nový prezident jde ostře po velkých podnicích (především automobilkách), které by chtěly v USA prodávat, ale vyrábět v zemích, kde je to levnější. 

Skok na trzích navíc také zohledňuje dobrý stav ekonomiky, kterou Trump zdědil po bývalém prezidentu Baracku Obamovi. Spojené státy si v posledních 75 měsících pokaždé připsaly nárůst pracovních míst a míra nezaměstnanosti se blíží nejnižším datům za posledních deset let. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek