Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na co sází Soros? Nizozemský úřad omylem zveřejnil finanční transakce známých spekulantů

Na co sází Soros? Nizozemský úřad omylem zveřejnil finanční transakce známých spekulantů

Nizozemský bankovní úřad, který hlídá korektnost finančních transakcí, zveřejnil omylem údaje o stovkách soukromých takzvaných krátkých prodejů, jež uskutečnily hedge fondy. Na veřejnost se tak dostaly i záznamy George Sorose nebo známého extrémně profitabilního fondu Medallion.

Nizozemský úřad pro finanční trhy zveřejnil detaily o krátkých prodejích hedge fondů, které se datovaly až do roku 2012. Podle mluvčího úřadu došlo k chybě, kterou vzápětí tamní pracovníci opravili. Spekulanti hedge fondů pracují s předpokladem, že cena daného aktiva začne klesat –  a jinými slovy sází proti. S informací přišel server Financial Times

V burzovním světě je to název pro strategii, při níž se prodávají akcie, které danému subjektu ve skutečnosti nepatří. Spekulant si půjčí aktivum, u kterého předpokládá, že ztratí hodnotu. Prodá ho třetí straně, získá peníze. Po poklesu hodnoty aktivum koupí zpět a vrátí ho obchodníkovi, který mu aktivum vypůjčil. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je makléřův zisk.

Tyto transakce nejsou logicky příliš vítané, protože snižují hodnotu akcií. Ve Spojených státech v době hospodářské krize vzniklo rčení „Neprodávejte Ameriku pod cenou“.

Navzdory rychlé reakci úřadů se ukázalo, že Soros sázel proti nizozemské bance ING. V případě ING hedge fond otevřel krátkou pozici o objemu 0,3 procenta v červnu 2016, což může představovat až sto milionů eur. O měsíc později už pozici zmenšil.


Zveřejněny byly také sázky fondu Medallion, který spravuje aktiva zaměstnancům Renaissance Technologies, a patří mezi nejvýkonnější, ale zároveň nejzáhadnější fondy. Lidé zvenčí do něj nemají přístup. Průměrně vynáší až 70 procent. Ukázalo se, že Medallion sázel proti několika malým firmám v Amsterdamu od roku 2012.

Krátké obchody o objemu větší než 0,5 procenta se musí zveřejňovat. Ty menší se zveřejňovat nemusí a jsou tedy nejzajímavější. Fondy se snaží uchránit svoje obchody v utajení, proto se snaží udržet sázky pod povinnou hranicí pro zveřejnění. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek