Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na silnější korunu si Češi počkají. Spekulanti vyčkávají

Na silnější korunu si Češi počkají. Spekulanti vyčkávají

Ačkoliv mnozí investoři předpokládali po konci intervencí České národní banky prudké posílení měny až k 25 korunám za euro, scénář je mnohem méně dramatický. Koruna zatím posílila přibližně o čtyřicet haléřů a analytici se shodují, že nás místo razantního skoku čeká postupně zhodnocování ve střednědobém horizontu. To nepřímo potvrzuje i guvernér centrální banky Jiří Rusnok, který přiznal, že ČNB čekala dramatičtější výkyvy.

„Vývoj koruny vůči euru po konci intervencí pro mě není velkým překvapením, možná jsem jen očekávala o něco vyšší volatilitu. Myslím, že nyní se ještě tak měsíc budeme nacházet v určitém počátečním období,“ říká pro INFO.CZ Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. „Předpokládáme, že během dalšího roku a čtvrt by česká měna mohla posílit přibližně o jednu korunu,“ dodala Šichtařová.

To odpovídá i strategii společnosti CIBC Asset Management, která spravuje měnová aktiva v objemu 22 miliard dolarů. „My nikam nespěcháme,“ říká pro agenturu Bloomberg Luc de la Durantaye, výkonný ředitel společnosti. „Koruna dříve nebo později bude reagovat na ekonomické fundamenty a pak můžeme očekávat zhodnocení,“ naráží de la Durantaye na fakt, že koruna je nyní pod tlakem spekulantů. Společnost očekává zhodnocení koruny v horizontu roku až roku a půl o osm procent, k hranici 25 korun za euro.

Česká národní banka ukončila režim devizových intervencí minulý čtvrtek. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka si nyní měna musí najít rovnováhu, která by odrážela základní parametry české ekonomiky. Devizové intervence centrální banka zahájila na počátku listopadu 2013, během trvání kurzového závazku koupila v rámci intervencí na devizovém trhu eura za zhruba dva biliony korun.

Posilování nicméně není jediná cesta, kterou se česká koruna může vydat. Jiří Polanský z České spořitelny si myslí, že pokud investoři ztratí trpělivost a opustí své pozice, koruna může oslabit zpátky nad hranici 27 korun za euro. „Nejistota na trhu je extrémní,“ říká Polanský.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek