Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje na volný obchod mezi USA a EU neumírá, věří německá ministryně

Naděje na volný obchod mezi USA a EU neumírá, věří německá ministryně

Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová vidí nadále šanci na uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, a to navzdory negativnímu postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom dnes agentura DPA.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA. Hlavní obchodní poradce prezidenta Trumpa však začátkem roku označil rozhovory za mrtvé.

Zypriesová dnes podle DPA uvedla, že minulý týden během své návštěvy v USA zaznamenala pozitivní signály. Termín případného obnovení rozhovorů však zůstává otevřený. "Je zcela jasné, že prioritou USA je nyní vyjednání nové podoby (Severoamerické dohody o volném obchodu) NAFTA," citovala agentura ministryni.

Britský list The Times minulý měsíc informoval, že Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií. Podíl na změně stanoviska prý měla hlavně německá kancléřka Angela Merkelová, která v březnu v soukromém rozhovoru Trumpa přesvědčila, že vyjednání obchodní dohody USA s EU bude snazší, než Bílý dům soudil.

Zastánci TTIP tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle odpůrců ale dá větší sílu nadnárodním společnostem a povede ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Na protest proti dohodě se již konala řada demonstrací po celé Evropě.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek