Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat na světový trh. Nové ruské dopravní letadlo úspěšně absolvovalo první let

Návrat na světový trh. Nové ruské dopravní letadlo úspěšně absolvovalo první let

Dopravní letoun pro krátké a střední tratě MS-21, se kterým ruský letecký průmysl spojuje své naděje na návrat na světový trh, uskutečnil svůj první zkušební let z letiště výrobního závodu Irkut. Oznámila to ruská média s odvoláním na množství očitých svědectví.

Výrobce posléze první let oficiálně potvrdil s tím, že trval 30 minut, letadlo dosáhlo výše 1000 metrů a rychlosti 300 kilometrů za hodinu. Součástí letu bylo i přiblížení na přistání s opětovným vystoupáním do výšky. "Všechny úkoly jsme splnili, let proběhl v pořádku, nezaznamenali jsme žádné překážky pro pokračování zkoušek," uvedl zkušební pilot Oleg Kononěnko. "Vše fungovalo bez poruch," dodal jeho kolega Roman Taskajev.

K první letu pogratuloval prezident Vladimir Putin.

Irkut v polovině května informoval, že prototyp absolvuje před prvním letem pozemní zkoušky, během kterých se prověřovalo fungování palubních systémů, motorů a letoun popojížděl po firemním letišti.

Nový letoun se má vyrábět ve dvou variantách, MS-21-200 pro 150 cestujících a MS-21-300 pro 180 pasažérů. Zájem projevují jak ruské, tak zahraniční společnosti, předběžně je již objednáno 185 strojů. Předpokládalo se, že zákazníci první stroje dostanou příští rok, vývoj ale nabral zpoždění.

Konkurentem ruskému stroji budou nejen letouny Boeing 737 MAX či Airbus 320neo, ale i čínský Comac C919, který poprvé vzlétl 5. května.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek