Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečná hra. Trump může zatáhnout USA do obchodní války

Nebezpečná hra. Trump může zatáhnout USA do obchodní války

Nejdřív pohrozil německým automobilkám zvýšením cel na luxusní auta na 35 procent, teď tým amerického prezidenta Donalda Trumpa přišel s nápadem zdanit dovoz z Mexika speciální daní ve výši 20 procent. A ihned po inauguraci stáhl americký podpis z transpacifické obchodní dohody TPP a v plánu má vyjednání nové podoby Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem.

Americké zákony dávají Trumpovi dost pravomocí, aby dosavadní obchodní politiku USA postavil na hlavu. Výši cel sice schvaluje Kongres, ale prezident může s odvoláním na krizové stavy sazby měnit sám podle svého uvážení. Dovoluje mu to třeba zákon z roku 1917 o obchodování s nepřáteli.

Jenže USA jsou členem Světové obchodní organizace, v níž se zavázaly k určité maximální výši cel. Ty se dnes v průměru pohybují kolem pěti procent a jsou na úrovni tohoto závazku. Po jednostranném zvýšení cel nad dohodnutou hladinu mohou obchodní partneři zažalovat USA u WTO a zároveň na americký dovoz uvalit odvetná cla.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTETE NA E15.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek