Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejbohatší lidé v Evropě? Patří mezi ně král výtahů i zakladatelé indické automobilky

Nejbohatší lidé v Evropě? Patří mezi ně král výtahů i zakladatelé indické automobilky

Zatímco v České republice se kvůli totalitní minulosti na prvních příčkách žebříčků nejbohatší lidí umisťují podnikatelé, kteří své jmění získali ani ne za tři dekády, situace ve zbytku Evropy je odlišná. Nejbohatší lidé zde nabyli své bohatství různými způsoby, velmi rozmanité jsou také obory, ve kterých dominují. Pojďme si představit některé z nejúspěšnějších Evropanů.

Rakousko – Dietrich Mateschitz, Red Bull

Začněme u našich jižních sousedů, v Rakousku. Zde je nejbohatší osobou Dietrich Mateschitz, magazín Forbes jeho bohatství odhaduje na 15,8 miliardy dolarů. Mateschitz se narodil do rodiny s chorvatskými kořeny před dvaasedmdesáti lety. Vysokou školu studoval deset let, po jejím absolvování nastoupil do korporace Unilever. Jeho život se změnil po návštěvě Thajska, kde poprvé ochutnal nápoj Krating Daeng. Ten mu tolik uhranul, že se s autory receptury dohodl na jeho prodeji v Evropě.

Založil tak firmu Red Bull, ve které získali thajští společníci 51 procent akcií, zbytek dostal Mateschitz. I přes prvotní neúspěch se Mateshitzovi podařilo také díky výborné marketingové kampani dostat k zákazníkům. Pravděpodobně nejznámějším heslem kampaně je „Red Bull vám dává křídla,“ ta však sám Mateschitz nepotřebuje. Je totiž vlastníkem pilotní licence a dvou letadel – Dassaultu Falcon 900 a Piperu Super Cub.

Německo – Georg Schaeffler , Schaeffler Group    

Dvaapadesátiletý Georg Schaeffler je osmdesátiprocentní vlastník podílu v Schaeffler Group, celkem má nejbohatší Němec majetek v hodnotě 20,1 miliardy dolarů. Společnost stojí na základech podniku, který založil jeho otec a strýc, hlavním předmětem podnikání je výroba ložisek, a to především pro automobilový průmysl. Zbylých 20 procent drží ve společnosti Georgova matka.

Polsko – Dominika a Sebastian Kulczykovi, Kulczyk Holding

Sourozenecká dvojice zdědila jmění po svém otci Janovi Kulczykovi, polském investorovi, který zemřel v roce 2015 na komplikace po operaci. V současnosti spravují Dominika a Sebastian majetek v hodnotě 2,9 miliardy dolarů, který je rozprostřen do široké škály podnikání. Jedná se například o podíly v energetických firmách, potravinářství nebo logistických společnostech.

O podnikatelích v dalších zemích se více dozvíte na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek