Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejmocnější muž finančního světa? Do čela amerického Fedu míří „neekonom“ a Trumpův muž Powell

Nejmocnější muž finančního světa? Do čela amerického Fedu míří „neekonom“ a Trumpův muž Powell

Nástupcem Janet Yellenové ve funkci šéfa americké centrální banky (Fed) bude Jerome Powell, potvrdil v noci na středu americký senát. Powell by měl zachovat kontinuitu měnové politiky své předchůdkyně, odborníci od něj však očekávají i benevolentnější přístup vůči bankovním regulacím. 

Právě možné uvolnění tvrdých bankovních regulací, které byly zavedeny po finanční krizi z let 2008 je jedním z důvodů, proč Powell Yellenovou střídá. Překážkou pro prodloužení mandátu současné guvernérky nicméně byl i odpor konzervativců v Senátu a to, že prezident Donald Trump chce ve Fedu a americké měnové politice zanechat svou stopu.

„Jerome Powell se stal nejmocnějším mužem finančního světa. Očekávám od něj snahu o stimulaci americké ekonomiky a změny finančních toků v rámci mezinárodního pohybu kapitálu. Oproti Janet Yellenové si bude více rozumět s Donaldem Trumpem,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Powell bude hrát klíčovou úlohu v tom, aby vhodně nastavil federální regulace a uvolnil zbytečnou zátěž, která dusí ekonomický růst,“ komentoval jeho roli republikánský senátor Mike Crapo. „Bude zodpovědný za zdravý finanční systém a rostoucí ekonomiku.“

Co se týče měnové politiky, ekonomové od Powella očekávají o něco větší agresivitu při zvyšování úrokových sazeb zpět k běžným hodnotám. Americká centrální banka svou hlavní sazbu od roku 2015 zvýšila zatím pětkrát, další tři růsty hodnoty se očekávají v letošním roce. Drastický odklon od měnové linie Yellenové se nicméně neočekává.

„Analytici spíše předpokládají, že nástupce Janet Yellenové bude pokračovat v dosavadním trendu postupného zpřísňování měnové politiky. Změna v čele Fedu však přeci jen bude znamenat jinou formu výkonu úřadu, který bude servilnější vůči administrativě Donalda Trumpa. Podpora ekonomiky skrze měnovou politiku může stimulovat americké hospodářství. Zároveň může docházet ke změnám finančních toků v rámci mezinárodního obchodu,“ dodává Křeček. 

Po desítkách let do čela americké centrální banky míří postava bez formálního ekonomického vzdělání. Republikán Powell vystudoval politologii na Princetonu a práva na Georgetownské univerzitě, následně působil v prostředí investičních bank a kapitálových fondů.

Poprvé v historii Fedu tak americkou centrální banku povede bývalý investiční bankéř. Navíc, jak je u „Trumpových lidí“ běžné, je i Powell poměrně zámožný. Jeho majetek se odhaduje minimálně 21 milionů dolarů, nicméně některé odhady hovoří až o jméní 112 milionů dolarů.

Powell se svého mandátu ujme 1. února.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek