Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Některé hypotéky kvůli regulacím prudce zdražují

Některé hypotéky kvůli regulacím prudce zdražují

Nůžky mezi hypotečními úvěry s nízkou a vyšší zástavou se rozevírají. Hypotéky, u kterých ukazatel LTV, tedy podíl úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, přesahuje osmdesát procent, jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou. Klienti, kteří nemají dostatek vlastních prostředků, zaplatí na hypoteční půjčce stovky korun měsíčně navíc.

Podle poradenské společnosti Golem Finance dosahuje rozdíl zhruba šesti až sedmi desetin procentního bodu a průměrná sazba hypotéky na více než 85 procent hodnoty nemovitosti vzrostla během dubna z 2,42 procenta na 2,70 procenta.

„Zdražení na průměrné hypotéce nad osmdesát procent je tak pro domácnosti velmi patrné. U průměrné hypotéky ve výši dvou milionů korun s fixací na pět let to na měsíční splátce dělá rozdíl sedm set korun,“ konstatoval ředitel Golem Finance Libor Ostatek.

Trend potvrzuje společnost Partners. „Větší zdražení nastalo u hypoték s vyššími LTV, což se ale vzhledem k dlouhodobému plánování doporučení centrální banky vědělo. Banky používaly a používají úrok jako jeden z hlavních nástrojů k regulaci složení a kvality hypotečního portfolia,“ uvedla Lucie Drásalová, hypoteční expertka Partners.

Pokračovat ve čtení článku na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek