Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nelegální vývoz. Do ciziny zmizely léky za 149 milionů korun

Nelegální vývoz. Do ciziny zmizely léky za 149 milionů korun

Tuzemské lékárny vyvezly do zahraničí nelegálně léky v hodnotě přes 149 milionů korun. Šlo především o léky pro pacienty s anginou pectoris či cukrovkou. Lékový ústav rozdal za odhalené prohřešky milionové pokuty.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyměřil za prohřešky, jež během kontrol odhalil především v loňském roce, pokuty ve výši 34 milionů korun.

"Paradoxně jsou vyváženy i ty léky, u kterých si lékárníci často stěžují na jejich nedostatek. Jako příklad mohu uvést přípravky určené k léčbě cukrovky, ale také antidepresiva, léky na epilepsii či astma," uvedl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

 

Nejvíce se vyvezly léky pro pacienty s anginou pectoris, kterých z českých lékáren putovalo do zahraničí asi 5 000 balení. V řádech tisíců balení byly vyvezeny rovněž léky na cukrovku druhého typu či chronickou obstrukční plicní nemoc. Léčivé přípravky mířily většinou na Slovensko, v jednom případě bylo cílovou zemí Německo.

SÚKL v kontrolách pokračuje i letos, aktuálně ústav řeší případy dalších 22 lékáren. Lékový ústav má také informace o tom, že české lékárny dostávají od slovenských firem nabídky, které se nelegálního exportu týkají.

 

"SÚKL však upozorňuje, že tyto praktiky jsou v příkrém rozporu se zákonem a na tyto nelegální činnosti lékáren se bude i nadále intenzivně zaměřovat," uvedl ústav ve zveřejněné zprávě.

Některé problémy s vývozem léků má řešit novela zákona o léčivech, kterou má po odmítnutí Senátem projednat v příštích týdnech Poslanecká sněmovna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek