Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nemá peníze ani zkušenosti, ale získala v Kyrgyzstánu zakázku za miliardy. Firmě pomohl Hrad

Nemá peníze ani zkušenosti, ale získala v Kyrgyzstánu zakázku za miliardy. Firmě pomohl Hrad

Společnost Liglass Trading CZ získala miliardový kontrakt na stavbu dvou vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Podle serveru Aktuálně.cz se za firmu předtím v této středoasijské zemi opakovaně přimlouval prezident Zeman i hradní kancléř Vratislav Mynář. Je ale otázkou, kde firma na investici za stovky milionů dolarů vezme. Její obrat se totiž dle zjištění serveru pohybuje v řádu stovek tisíc, v roce 2014 navíc vykázala milion korun ztráty.

Přiklepnutí výstavby kaskády čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt je pro českou společnost velký úspěch. Podle serveru Aktuálně.cz je však otázkou, jestli si s ní dokáže vůbec poradit. Nikdy předtím nic podobného nedělala, navíc existují pochyby, zda bude mít na realizaci projektu dostatek kapitálu.

Server uvádí, že v roce 2014 měla firma tržby jen 345 tisíc korun a ztrátu milion korun, v dalších letech výkazy nezveřejnila. Celková investice na výstavbu vodních elektráren ale může tvořit až 12 miliard korun. Česká exportní banka a pojišťovna EGAP, na níž se obvykle obrací firmy s projekty v rizikových destinacích, žádost o úvěr zatím neregistrují.

Pochybnosti budí také skutečnost, že společnost tohoto jména neznají ani lidé z oboru vodní energetiky, ani kompetentní úřady. „Dnes jsem poprvé slyšel, že nějaká taková firma existuje,“ řekl serveru ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Jediným, kdo má dle Aktuálně.cz o firmě Liglass a jejím působení v Kyrgyzstánu informace, je český honorární konzul v Biškeku, podnikatel Marat Džanbajev. „O té firmě jsem se dozvěděl na začátku roku 2017, když se na mě začali obracet lidé z naší vlády s prosbou o více informací o Liglassu,“ tvrdí s tím, že mu byl ukázán doporučující dopis, který na firmu napsal hradní kancléř Vratislav Mynář.

Za firmu se přimlouval také prezident Miloš Zeman. „Před měsícem jsme s českou velvyslankyní v Astaně zorganizovali schůzku obou prezidentů Zemana a Atambajeva na zahájení Expa a byl jsem přítomen na jednání prezidentů ohledně vstupu firmy Liglass,“ doplnil konzul. Hradní poradce pro energetiku Martin Nejedlý nepopřel, že Zeman s Atambajevem o firmě Liglass hovořil. Odmítl ale, že by prezident Zeman za firmu lobboval.

Ačkoliv panují pochyby o tom, zda firma rozsáhlou zakázku zvládne, na kyrgyzském serveru Vesti.kg se mezitím objevila informace, že společnost nabídla Kyrgyzstánu pomoc i při budování závodu na zpracování odpadu a sluneční elektrárny. Dohody s kyrgyzskou vládou prý ještě nebylo dosaženo, česká firma je ale odhodlána dál investovat, tvrdí server.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek