Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Němci jsou špatní, velmi špatní,“ rozčiloval se Trump. Vadí mu, že v USA prodávají hodně aut

„Němci jsou špatní, velmi špatní,“ rozčiloval se Trump. Vadí mu, že v USA prodávají hodně aut

Německý obchodní přebytek je trnem v oku americké administrativě. Před měsícem vyzval k jeho snížení ministr financí USA Steven Mnuchin během zasedání Mezinárodního měnového fondu. Nyní se do Němců opřel i sám Donald Trump.

„Němci jsou špatní, velmi špatní,“ stěžoval si americký prezident během setkání se špičkami Evropské unie. „Podívejte se na ty miliony automobilů, které prodávají v USA. To zastavíme,“ cituje Trumpa list Der Spiegel.

Trump německý přebytek kritizoval i dříve. V rozhovoru pro bulvární deník Bild například řekl, že automobilka BMW může zapomenout na stavbu továrny v Mexiku a následný dovoz vozidel do Spojených států bez daně.

Podle Trumpa je německý přebytek nespravedlivý i vzhledem k okolním státům, které naopak mají obchodní schodky. Německá vláda je kvůli tomu pod tlakem i ze strany Evropské unie. Jako příliš vysoký popsal přebytek i šéf spolkových financí Wolfgang Schäuble.

Ačkoli si některé země EU na Německo také stěžují, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se ho před Trumpem zastával. „Volný obchod je dobrá věc pro všechny,“ tvrdil.

Kromě Junckera se Trump setkal i předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim a šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek