Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nenasytné americké banky? Jejich zisk je skoro jako celoroční příjmy Česka

Nenasytné americké banky? Jejich zisk je skoro jako celoroční příjmy Česka

Souhrnný zisk amerických bank byl za třetí čtvtletí o 13 procent vyšší než loni touto dobou. Přišly si v přepočtu na jeden bilion a 160 miliard korun. Jen pro srovnání: Česko v rozpočtu pro celý příští rok počítá s přijmy jen o necelých sto miliard vyššími. 

Hluboká krize je roky zapomenuta, americkým bankám se daří a zisky rostou úměrně tomu. Podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) počet bank, které se potýkají s problémy, během čtvrtletí klesl o 15 a dosáhl 132. To představuje nejnižší úroveň za více než sedm let.

Banky těžily z rostoucího objemu úvěrů, který vedl k výraznému růstu čistých úrokových příjmů. Meziroční nárůst zisku podle FDIC zaznamenalo více než 60 procent z 5980 sledovaných finančních společností. Podíl bank, kterým se nepodařilo vykázat zisk, činil jen 4,6 procenta. To představuje nejnižší úroveň od roku 1997.

Ve Spojených státech zatím v letošním roce zkrachovalo pouze pět bank. V loňském roce počet bankrotů v americkém bankovním sektoru klesl na osm z předloňských 18 případů.

Počet bankrotů mezi bankami se postupně snižuje od roku 2010, kdy v důsledku finanční krize v USA skončilo 157 bank. Agentura AP v této souvislosti upozornila, že pokud americká ekonomika vykazuje solidní růst, krachuje v USA pouze čtyři až pět bank ročně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek