Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nobelista Stiglitz: Trump má fašistické tendence. Bojím se, že udělá něco hloupého

Nobelista Stiglitz: Trump má fašistické tendence. Bojím se, že udělá něco hloupého

Americký prezident Donald Trump má fašistické tendence, tvrdí nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. „Zatím jej drží naštěstí na uzdě naše demokratické instituce, a já děkuji za každý den, kdy tyto pilíře naší svobody fungují,“ dodává v rozhovoru pro deník Guardian slavný ekonom, který v Londýně právě propaguje svou novou knihu. 

Radil Clintonovi, měl výhrady k Obamovi. Ale hodnocení, které laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001 Joseph Stiglitz vysílá směrem k Donaldu Trumpovi, je svým důrazem naprosto ojedinělé.

„Jednou z věcí, které vidíte tyto fašistické vůdce dělat, je používání termínu´My a Oni´ tak, aby vráželi klín do společnosti,“ štve Stiglitze. „Že někdo používá rasismus a misogynii, aby rozdělil Ameriku, je pro mě hluboce znepokojující,“ dodává ekonom. Podle něj mezi další projevy Trumpových fašistických tendencí patří i útoky na novináře.

Joseph Stiglitz, který vedl tým ekonomických poradců bývalého prezidenta Billa Clintona, vidí Trumpa nikoliv jen jako někoho, kdo razí zavádějící ekonomické vize. „Je nebezpečný,“ tvrdí bez skrupulí ekonom. „Současný prezident má problém říkat pravdu. Pokud není po jeho, tak je na místě, aby se celý národ bál, jestli náhodou nezmáčkne tlačítko ovládající atomové zbraně,“ říká Stiglitz.

Jako příklad Stiglitz zmiňuje Trumpovu zarputilost ohledně smlouvy NAFTA, kterou prezident dlouhodobě kritizuje pro její údajnou nevýhodnost pro USA a plánuje její zrušení.

„Čeho se bojím, je, že až bude Trump konfrontován s realitou a zjistí, že nemůže se smlouvou NAFTA nakládat podle vlastního uvážení, bude vyvádět jako malé děcko, a při tom udělá něco nebezpečného – například stiskne tlačítko, na které by vůbec neměl sahat,“ obává se Stiglitz.

Na otázku, zda by podle něj americký prezident opravdu použil atomové zbraně kvůli ekonomické smlouvě Stiglitz jen krčí rameny. „Nevím, ale v Kongresu probíhá intenzivní debata, jak tuto jeho pravomoc omezit,“ říká.

Důvody, proč byl Trump do křesla nejmocnějšího muže planety zvolen, vidí Stiglitz v globalizaci, dědictví finanční krize z roku 2008 a rozevírajících se nůžkách mezi bohatými a chudými.