Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obavy ze zdražování zvyšují zájem o hypotéky. 8600 Čechů si i v lednu napůjčovalo miliardy

Obavy ze zdražování zvyšují zájem o hypotéky. 8600 Čechů si i v lednu napůjčovalo miliardy

Hypoteční trh prochází změnou a průměrná úroková sazba hypoték v lednu mírně stoupla na 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta. Zřejmě z obav, jaký bude další vývoj se i na začátku roku hlásilo o půjčku na bydlení vysoké množství lidí, v lednu přitom obvykle zájem výrazně klesal. Podle expertů se do situace promítl i zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od loňského prosince a kvůli kterému velké banky ohlásily růst úrokových sazeb.

Počet klientů, kteří si sjednali v lednu hypoteční úvěr, se v meziměsíčním srovnání takřka nezměnil. To není obvyklé, v lednu podle dat Hypoindexu, který situaci dlouhodobě sleduje, zájem o hypotéky obvykle rapidně klesá. 

Pravděpodobně s vidinou dalšího zdražování si do bank v lednu přišlo pro hypotéku 8665 lidí. Objem hypoték klesl na 17,53 miliardy Kč z prosincových 17,67 miliardy korun.

"Ceníkové zvyšování sazeb se zatím v reálných sazbách příliš neprojevilo. Růst sazeb je zatím pozvolný a je značně brzděn jak dobíháním předchozích garancí, tak individuálními slevami. Často nastává paradoxní situace, že zatímco v minulosti byla sazba 'od' u většiny bank nedosažitelným snem, dnes může být promarněnou příležitostí nepokusit se o sazbu nižší," uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Teprve minulý rok v lednu poprvé průměrná výše hypotéky přesáhla dva miliony korun, v posledních měsících je to už ale běžné. Lidé se snaží půjčit si co nejvyšší částku, dokud to banky umožňují, a úrokové sazby zatím rostou jen mírně.

"Lednová čísla ukazují, že obavy z ochlazení trhu po zásahu státu byly zbytečné," řekl ČTK ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Hypoteční trh zůstává ve výborné kondici, což je podle něj dáno příznivou ekonomickou situací, reálným růstem příjmů domácností a nízkými úrokovými sazbami.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek