Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. Brusel Trumpovi hrozí, že přestane dovážet bourbon

Obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. Brusel Trumpovi hrozí, že přestane dovážet bourbon

Evropská unie zvažuje protiopatření pro případ, že Spojené státy podniknou kroky k ochraně svého ocelářského průmyslu. Pokud by k tomu administrativa Donalda Trumpa skutečně sáhla, mohly by země EU omezit například dovoz bourbonu.

Trump v dubnu oznámil, že omezí dovoz oceli do USA. Jen za loňský rok ostatní země dovezly do USA 26 tun suroviny. Z toho 3,2 milionu tun přišlo ze zemí EU. Další výrazný podíl patří Číně. Právě to by nyní chtěl americký prezident změnit. Konkrétní kroky hodlá představit v nejbližších dnech.

Evropská unie ale dala najevo, že se jí americký plán nelíbí. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na začátku summitu zemí G20 prohlásil, že unie zvažuje odvetná opatření v případě, že se Američané k protekcionismu skutečně uchýlí.

„Nechci vám říci detailně, co plánujeme. Ale protiopatřením bychom mohli reagovat do několika dní,” uvedl Juncker s vírou, že k žádným odvetným krokům nebude muset přistoupit.

 

Unijní odplata by se mohla týkat například dodávek zemědělských produktů z USA do Evropy. Dalším postiženým mají být dovozci bourbonu. Ten je hlavním produktem státu Kentucky, odkud pochází lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Představitelé EU naopak hodlají spolupracovat na tažení proti dumpingovým cenám čínské oceli. Ačkoli upozornili, že ani v tomto případě nepodporují jednostranná opatření, budou rádi, když se celá věc důkladně prošetří.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek