Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří japonský konglomerát, kterých chtěl dostavět Temelín, se řítí do propasti

Obří japonský konglomerát, kterých chtěl dostavět Temelín, se řítí do propasti

Japonský konglomerát Toshiba, který se nezabývá jen výrobou elektroniky, ale i stavebnictvím, se řítí do propasti. Firma dnes po dvou odkladech zveřejnila výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku. Výsledkovou zprávu ale neschválili auditoři, což je zcela bezprecedentní krok, který zvyšuje pravděpodobnost stažení akcií Toshiby z tokijské burzy. Firma sama uvedla, že je ohrožena její existence. Informovala o tom agentura Reuters.

Toshiba oznámila, že za první tři čtvrtletí finančního roku, který končí 31. března, vykázala provozní ztrátu 576,3 miliardy jenů (131 miliard Kč). Firma se dostala na pokraj finančního kolapsu v důsledku ztrát americké divize Westinghouse Electric. Ta koncem března vyhlásila bankrot a požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, aby se pokusila o restrukturalizaci.

Westinghouse se potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse, který se ucházel i o dostavbu Temelína, před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I).

Toshiba převzala Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 a z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale přišla jaderná katastrofa v japonské elektrárně Fukušima. Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek