Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Omezení dodávek ropy může mít negativní vliv na celou ruskou ekonomiku, varuje centrální banka

Omezení dodávek ropy může mít negativní vliv na celou ruskou ekonomiku, varuje centrální banka

Podle ruské centrální banky by mohla mít dohoda řady předních těžařských zemí o snížení dodávek ropy na trh, jejímž cílem je podpořit ceny suroviny, negativní dopad na ruskou ekonomiku.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se předloni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558.000 barelů denně. Dohoda byla loni v listopadu prodloužena o devět měsíců, tedy do konce letošního roku.

Samotné Rusko se v rámci dohody zavázalo, že sníží svou těžbu o 300.000 barelů denně oproti říjnu 2016. Tehdy ruská těžba dosáhla 11,247 milionu barelů denně, tedy nejvyšší měsíční úrovně za 30 let.

"Předpokládáme, že dohoda s OPEC spolu se slabší zahraniční poptávkou po zemním plynu dočasně omezí růst těžby v Rusku, což by mohlo mít negativní vliv na celou ekonomiku," uvedla dnes centrální banka. Lednový export ruského plynárenského gigantu Gazprom mimo země bývalého Sovětského svazu se meziročně propadl o deset procent, a to kvůli relativně teplému počasí v Evropě, upozornila agentura Reuters.

Ruská ekonomika loni vzrostla o 1,5 procenta po předchozích dvou letech poklesu za sebou. Centrální banka v prosinci předpověděla, že v letošním roce růst zrychlí na dvě procenta. Ruské hospodářství se nyní zotavuje z útlumu, za nímž stály nižší ceny ropy a sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek