Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OPEC omezí těžbu ropy na dalších devět měsíců. Dopady pocítí u benzinových pump i Češi

OPEC omezí těžbu ropy na dalších devět měsíců. Dopady pocítí u benzinových pump i Češi

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek ve Vídni dohodla prodloužit omezení těžby ropy o dalších devět měsíců, řekl pro agenturu Reuters jeden z účastníků setkání, který si nepřál být jmenován. Ministři energetiky států vyvážejících ropu tak rozhodli v souladu s očekáváním trhu; prodloužení omezení tržby může mít i dopad na spotřebitele u benzinových pump. 

Země OPEC prodloužily dohodu, podle které omezí svou denní produkci ropy o 1,2 milionu barelů. Nejvýraznější podíl škrtů si, stejně jako během prvního kola omezení, opět připíše Saudská Arábie.

„Myslíme si, že OPEC se tímto gestem snaží ukazovat pevnou ruku, nicméně ten trh jim trochu utíká – a to především kvůli nárůstu objemu těžby ropy v USA, která je stále ekonomičtější,“ komentuje zprávu o uzavření dohody Jiří Cihlář, analytik společnosti Next Finance. Technologie potřebné k levnější těžbě ropy z břidlic v USA jsou totiž stále dostupnější, a proto se americkým těžařům vyplatí nenavyšovat objem těžby. 

Bylo to přitom paradoxně prohlášení saudskoarabského ministra energetiky Khalida al-Faliha, které poslalo čtvrteční cenu ropy až o dva dolary k zemi. Ministr totiž před zahájením jednání vyloučil výraznější omezení produkce kartelu, v něž spekulanti tajně doufali.

„Podle dnešní reakce ceny ropy bych soudil, že se výhledově můžeme dočkat opravdu velmi mírného zlevnění pohonných hmot u čerpacích stanic,“ komentoval vývoj grafu Cihlář.

OPEC se spolu s dalšími zeměmi, především Ruskem, ke konci loňského roku dohodl snížit těžbu ropy od ledna do letošního června celkově o zhruba 1,8 milionu barelů denně. Snahou producentů bylo snížit světové zásoby vytěžené suroviny poté, co rostoucí převis produkce srazil od roku 2014 světové ceny ropy na polovinu a příjmy producentských zemí prudce klesly. To se jim nicméně nepodařilo, částečně i kvůli vyšší produkci ropy z USA.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek