Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plán čínské CEFC na další investici v Česku dostal vážnou trhlinu, proti se postavila ČNB

Plán čínské CEFC na další investici v Česku dostal vážnou trhlinu, proti se postavila ČNB

Česká národní banka odmítla vydat souhlas, aby čínská investiční skupina CEFC získala 51procentní podíl ve skupině J&T Finance Group. Regulátor finančního trhu má totiž vážné pochybnosti, odkud pochází finanční toky do čínské skupiny. Proti rozhodnutí centrální banky je však možné odvolání. 


Centrální banka vydala rozhodnutí koncem listopadu minulého roku. Ve třech společných řízeních zamítla žádosti deseti subjektů z CEFC. Osm společností a dvě fyzické osoby – Li Yong a Su Weizhong - žádaly o udělení souhlasu k nabytí kontrolní účasti na J&T Bance, J&T Investiční společnosti a na společnosti Atlantik finanční trhy.

Nedostatečně prokázaný byl dle ČNB původ hned 728 milionů eur. Celková hodnota investice přitom činí 980 milionů eur. „CEFC China plně spolupracuje s českým národním bankovním regulátorem a komunikaci ze strany ČNB považuje za standardní a plně profesionální. Požadavky ČNB na dokumentační doložení žádosti vnímá jako plně oprávněné,“ uvedla čínská skupina.

Dodala také, že již získala souhlas k transakci od J&T Finance Group, Evropské centrální banky, Národní banky Slovenska, Chorvatské národní banky, Centrální banky Ruské federace a Centrální banky Barbadosu. 

Více si přečtěte na webu E15.cz. 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek