Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Platy českých zaměstnanců klesly od roku 2008 o více než 15 procent, uvádí OECD

Platy českých zaměstnanců klesly od roku 2008 o více než 15 procent, uvádí OECD

Zatímco nezaměstnanost je v dnešní době nižší, než v dobách před finanční krizí, velké světové ekonomiky se stále nedokázaly vyrovnat s výrazným poklesem DPH. Uvádí to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své pravidelné zprávě o zaměstnanosti. Podle ní sice v Česku mzdy nerostou, zato mají ale relativně velkou jistotu zaměstnaní.

 

Podle zprávy se z finanční krize dostaly nejlépe právě nejvyspělejší státy světa, průměr nezaměstnanosti zemí OECD nyní činí přibližně 6,2 procenta.

Protože však došlo obecně k poklesu produktivity práce, hrubý domácí produkt většiny zemí ještě nepřekonal hodnotu před deseti lety. Společně se Slovinskem a Estonskem se v Česku produktivita práce zhoršila nejvíce.

Česká republika patří naopak mezi země, jejichž trh práce se z finanční krize vzpamatoval nejlépe, tento trend však platí i pro celou Visegrádskou čtyřku. S problémy se potýkají naopak státy jižní Evropy, zejména Řecko, Španělsko a Itálie. I přes nízkou nezaměstnanost se však v Česku od roku 2008 snížila reálná výše mezd, a to o více než o 15 procent.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek