Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plocha nových nebytových domů by pokryla 190 stadionů na Strahově

Plocha nových nebytových domů by pokryla 190 stadionů na Strahově

Celková plocha nových nebytových budov, které byly v Česku postaveny v posledních deseti letech, dosáhla 12 milionů metrů čtverečních. To zhruba odpovídá rozloze 190 spartakiádních stadionů v Praze na Strahově. Celkem bylo dokončeno 13 500 nových staveb, investiční náklady na jejich výstavbu dosáhly 221 miliard korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Počet dokončených nebytových budov raketově vzrostl v roce 2007, pak mírně poklesl a nakonec se ustálil na úrovni kolem 1350 ročně. Vývoj investičních nákladů i rozloha podlahové plochy naopak značně kolísaly, což souvisí s faktem, že do nebytových budov se započítávají například i chatky a garáže,“ uvedla Silvie Lukavcová z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Nejvíce budov, zhruba 6 000, se postavilo v kategorii Hotely a obdobné budovy. Velikost podlahové plochy ani investiční náklady však zdaleka největší nebyly. Podlahová plocha i celkové investiční náklady dosáhly zhruba sedmi procent z celkové rozlohy, respektive částky.

Nejvíce peněz investoři vložili do administrativních budov a budov pro obchod, shodně po 23 procentech. Administrativní budovy byly nejvyšší ze všech staveb, v průměru měly více než tři podlaží. Největší podíl podlahové plochy měly budovy pro průmysl a skladování, zhruba třetinu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek