Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podvod obřích rozměrů. Banka Barclays se během krize zachránila díky prapodivné dohodě s Katarem

Podvod obřích rozměrů. Banka Barclays se během krize zachránila díky prapodivné dohodě s Katarem

Jedna z největších bank světa – Barclays – a čtyři její někdejší vrcholní manažeři čelí obvinění z podvodu, jehož se podle britských žalobců měli dopustit v souvislosti s peněžními injekcemi z Kataru, které pomohly zachránit banku během globální finanční krize v roce 2008.

Katarští investoři nalili do britské banky před devíti lety 15 miliard dolarů, což jednomu z největších peněžních ústavů pomohlo překonat celosvětovou finanční krizi bez nutnosti vyhlásit krach. Finanční injekce od zahraničního investora byla pro banku a její vrcholné vedení dle CNN výhodnější než vládní podpora, protože se tak vyhnula riziku zvýšeného dohledu a kontrolám platů vedoucích pracovníků.

Na trasakci netratili ani katarští investoři. Banka jim poskytla úvěr ve výši tří miliard dolarů a zaplatila za poradenské služby 322 milionů liber. Podle vyšetřovatelů tím ale porušila zákon. Žalobci obvinili banku a čtyři její někdejší vrcholové manažery - Johna Varleyho, Rogera Jenkinse, Toma Kalarise a Richarda Boatha ze spiknutí za účelem podvodu a nezákonné finanční pomoci. Bankéřům hrozí až desetiletý trest odnětí svobody, banka může dostat pokutu.

Aktuální obvinění je jen dalším v řadě, s nimiž se banka musí vyrovnávat. Před dvěma měsíci pošramotila pověst Barclays kauza jejího šéfa Jese Staleyho. Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) a regulační úřad britské centrální banky oznámily, že Staleyho vyšetřují kvůli tomu, že se loni v červnu snažil zjistit totožnost zaměstnance, který dopisem oznámil nepravosti ve firmě. Ve svém jednání navíc pokračoval i poté, co ho bezpečnostní tým varoval, že takové vyšetřování je nezákonné. Staley uvedl, že nevěděl, že zjišťovat autorství dopisu se nesmí, a omluvil se za to.