Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polsko se bojí, že mu utečou pracovníci z Ukrajiny. Zemi by to uvrhlo do problémů

Polsko se bojí, že mu utečou pracovníci z Ukrajiny. Zemi by to uvrhlo do problémů

Polskou centrální banku znepokojuje případný odliv ukrajinské pracovní síly dál na západ v důsledku zavedení bezvízového režimu mezi Ukrajinou a zeměmi Schengenu. Ukrajinci totiž vyplnili přebytečná místa na polském pracovním trhu a omezili tlak na růst mezd, což v důsledku stabilizovalo polskou ekonomiku.

Například sedmadvacetiletý Oleksandr Potašnyj už rok pracuje ve Varšavě jako řidič pro alternativní taxi Uber. Vydělá si přibližně 1400 dolarů měsíčně (32.800 Kč), což je až třikrát více než na Ukrajině. Hledat práci na západě Evropské unie ale prý neplánuje, časem si chce v Polsku založit vlastní firmu.

Země, kde pracuje přes milion Ukrajinců, ale se znepokojením sleduje, kolik z Potašného krajanů se rozhodne stejně. Podle Potašného mnoho Ukrajinců, především ti, kteří se původně chtěli vrátit domů, zkusí hledat štěstí na Západě. "Já zůstat chci, ale ti, kteří se chtěli vrátit na Ukrajinu, (teď) nechtějí," cituje Potašného agentura Reuters.

Bezvízový styk se zeměmi schengenského prostoru ulehčí Ukrajincům, zejména sezonním stavebním dělníkům, hledat lépe placenou práci na Západě. I když nelegální. Polsko tak může přijít o významnou část pracovní síly.

Od ruské anexe Krymu v roce 2014, která uvrhla Ukrajinu do recese a nestability, žádají o pracovní povolení v sousedním Polsku stovky tisíc Ukrajinců ročně. Příliv ukrajinské pracovní síly podle ekonomů pomáhá držet pod kontrolou tlak na zvyšování mezd v Polsku a zároveň usnadňuje ekonomický růst. Polsko s 36 miliony obyvatel, z nichž pracovní sílu tvoří 16 milionů lidí, je navíc jednou z nejrychleji stárnoucích společností v EU.

Obavy polských bankéřů jsou spojeny se situací ve zbytku střední Evropy, kde roky migrace na západ EU způsobily nedostatek pracovních sil v regionu. "Je těžké to předpovídat, ale někteří Ukrajinci pracující v Polsku se teď určitě odstěhují, například do Německa," řekl člen Rady pro měnovou politiku centrální banky Lukasz Hardt.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek