Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední opora padla. Čeští exportéři hlasují pro uvolnění koruny

Poslední opora padla. Čeští exportéři hlasují pro uvolnění koruny

Politika slabé koruny přestala být atraktivní i pro firmy, kterým doposud nejvíce pomáhala. Mezi exportéry totiž převážil názor, že Česká národní banka by měla devizové intervence ukončit pokud možno co nejdříve.

Na základě průzkumu Asociace malých a středních podniků a Komerční banky, který má deník E15 k dispozici, to tvrdí čtyři z deseti exportérů. Více než čtvrtina vývozců navíc hodnotí dopady slabé koruny na svůj byznys nepříznivě.

„Firmy vědí, že ukončení intervencí by nastalo tak jako tak. A raději upřednostní uvolnění koruny za situace, kdy mají dostatek zakázek, než později. Za rok totiž může být situace úplně jiná. Silnější měna v kombinaci s poklesem objednávek by exportérům namíchala těžko stravitelný koktejl,“ uvádí šéf asociace Karel Havlíček.

Vývozci upřednostňující brzké uvolnění koruny argumentují zejména tím, že výhodu slabé národní měny na zahraničních trzích stírá efekt dražších výrobních vstupů. „Máme v eurech zhruba vyrovnaný export s importem, takže ve výsledku je pro nás kurz koruny neutrální. Před intervencemi jsme navíc vhodným řízením nákupů obvykle vydělali na pohybech kurzu,“ vysvětluje Jiří Belinger, majitel firmy Vari zásobující desítky zemí světa zahradní technikou.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.