Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přechod k jinému operátorovi do 10 dnů? Počítá s tím Mládkova novela

Přechod k jinému operátorovi do 10 dnů? Počítá s tím Mládkova novela

Novelu zákona o elektronických komunikacích, která má urychlit přechod spotřebitelů k jinému operátorovi, dnes představil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Změna poskytovatele mobilních služeb by nově se vším všudy neměla překročit lhůtu deseti dní. Dnes přitom lidé musí čekat často i víc než měsíc. Češi si mohou přenést číslo k jinému operátorovi od roku 2006. Podle dat Českého telekomunikačního úřadu (ČTU) toho například v roce 2015 lidé využili u více než půl milionu čísel.

„Operátoři někdy nastavovali smluvní podmínky takové, že výpovědní doba, než mohl zákazník přejít k jinému operátorovi, byla někdy poměrně dlouhá. Podle asociace ochrany spotřebitelů to někdy bylo až 40 dnů. V návrhu zákona se nastavuje maximální možná lhůta, do kdy se musí celý přechod provést,“ upřesnil ředitel odboru elektronických komunikací ministerstva Luděk Schneider.

Mluvčí operátora T-Mobile Martina Kemrová dnes ČTK sdělila, že společnost návrh vítá a je připravena mu vyhovět. Další operátor, Vodafone, tak konkrétní nebyl. „S posledním textem představené novely se musíme nejprve seznámit,“ uvedla mluvčí firmy Markéta Kuklová.

Mládek uvedl, že ministerstvo předloží vládě návrh zákona do 15. února. Kromě úpravy ohledně převodu mobilního čísla podle něj materiál řeší mimo jiné také přechod na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2.

Dnes je v ČR podle dostupných údajů přes 14 milionů aktivních mobilních čísel, tedy na každého občana připadá více než jedno. Část z karet ale slouží pro různá technická zařízení, jako jsou například poplašná zařízení nebo třeba dálková ovládání garáží. Vedle tří mobilních operátorů pak v Česku funguje více než stovka virtuálních operátorů.

Mládek dnes podotkl, že na fungování trhu mobilních operátorů MPO přímý vliv nemá, tvoří pouze legislativu. Připomněl, že dohled na trhem má ČTÚ a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tyto dvě instituce nebyly podle ministra schopny zabránit tomu, že operátoři poskytují nejlepší a nejlevnější balíčky firmám a podnikatelům a nejsou schopni připraveni je za stejných podmínek poskytnout běžným občanům.

Kvůli cenám mobilních datových služeb se v úterý setká premiér Bohuslav Sobotka s předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem a ÚOHS Janem Rafajem. Mládek uvedl, že aktivitu předsedy vlády vítá. Z průzkumu společnosti Rewheel, který zkoumá to, kolik dat dostane uživatel za 30 eur k neomezenému volání a SMS, vyplývá, že cena mobilních dat v ČR je šestá nejvyšší ze zemí EU.

Mládek dodal, že kvůli situaci na mobilním trhu nebude usilovat o znovuzvolení člena rady ČTÚ Ondřeje Malého. Pětiletý mandát mu vyprší v březnu. „Pan Malý nepochopil, že když je v exekutivní funkci, tak se nemá zabývat novinářskými články, ale má konat,“ dodal ministr.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek