Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průmyslová výroba v Česku meziročně vzrostla o necelé tři procenta, méně se ale stavělo

Průmyslová výroba v Česku meziročně vzrostla o necelé tři procenta, méně se ale stavělo

Průmyslová výroba v Česku loni meziročně stoupla o 2,9 procenta, informoval v úterý Český statistický úřad. Nedařilo se ale stavebnictví. Výstavba meziročně poklesla o 7, 6 procent. 

K růstu přispěl zejména automobilový průmysl, kovovýroba a výroba pryžových a plastových výrobků. V samotném prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 2,7 procenta z listopadového růstu o sedm procent.

V roce 2015 průmyslová výroba stoupla podle údajů ČSÚ o 4,6 procenta. Nové zakázky loni proti roku 2015 stouply o 4,5 procenta, přičemž průmyslovým podnikům více pomohla poptávka z ciziny. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,4 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 0,9 procenta. V meziročním srovnání se zvýšily i tržby z průmyslové činnosti, byly vyšší o jedno procento.

V samotném prosinci hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 9,4 procenta a tržby vzrostly o 4,6 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce v posledním loňském měsíci pomohla zejména výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, výroba motorových vozidel a plastových výrobků. Snížila se ale produkce v těžebním, strojírenském a potravinářském průmyslu.

Stavebnictví se loni nedařilo, produkce pozemního stavitelství klesla o 3,3 procenta, inženýrské stavitelství pak dokonce o 16 procent. Počet zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci vzrostl o 27 procent, podniky jich v tuzemsku uzavřely 61 508.

Celková hodnota těchto zakázek meziročně ale klesla o 1,9 procenta na 183,8 miliardy korun. Zatímco v pozemním stavitelství zakázky vzrostly o 21 procent na 85,6 miliardy, v inženýrském stavitelství se snížily o 15,7 procenta na 98,2 miliardy korun. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky činila tři miliony korun a byla meziročně o 22,8 procenta nižší.

Ke konci roku měly stavební podniky smluvně uzavřeno 19 200 zakázek, což je růst o více než 40 procent. Tyto zakázky představovaly zásobu dosud neprovedených stavebních prací v celkové hodnotě 128,3 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta více.

Počet vydaných stavebních povolení loni vzrostl o 3,6 procenta na 83 340. Orientační hodnota těchto staveb byla 284,3 miliardy korun a v porovnání s rokem 2015 se tak zvýšila o 11,5 procenta.

Podlahová plocha loni povolených nových budov činila více než šest milionů metrů čtverečních, což v meziročním srovnání znamená růst o 13,5 procenta. Počet zahájených bytů se zvýšil o 3,2 procenta na 27.224 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech vzrostl o 15,6 procenta, v bytových domech byl pokles o 14,3 procenta. Statistici evidují 27.333 dokončených bytů, o 8,9 procenta více než v roce 2015. V rodinných domech to byl růst o 4,8 procenta, v bytových domech o 22,7 procenta.

V posledním měsíci loňského roku produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 5,1 procenta, produkce inženýrského stavitelství naopak o šest procent klesla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek