Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rekonstrukce všech nádraží spolkne deset miliard

Rekonstrukce všech nádraží spolkne deset miliard

Rekonstrukce a opravy všech nádraží, které převzala Správa železniční dopravní cesty, do stavu v souladu s normami by si vyžádaly deset miliard korun. Peníze chce správce získat od státu a z evropských dotací. 

Během příštích tří až čtyř let chce Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zrekonstruovat 60 až 80 nejfrekventovanějších budov. Na setkání s novináři to uvedl náměstek SŽDC Tomáš Drmola. Správa vlastní 1500 budov na 900 nádražích.

Ve zrekonstruovaných budovách by podle Drmoly mohly vedle komerčních subjektů sídlit i státní úřady nebo policie. Například v Břeclavi jedná SŽDC o umístění okresní správysociálního zabezpečení.

730 milionů za opravu Fantovy budovy
Rekonstrukce historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží bude dokončena zřejmě v roce 2022. Správu železnic vyjde na 730 milionů korun. SŽDC vypověděla loni na podzim nájemní smlouvu na nádraží firmě Grandi Stazioni, která nestihla komplex včas zrekonstruovat. SŽDC zaplatila firmě 565 milionů korun jako úhradu prokazatelných nákladů, které při rekonstrukci proinvestovala, a o dalších 200 milionů se správa železnic s italskou firmou soudí.

Letos plánuje SŽDC investovat do oprav nádraží 470 milionů korun a 123 milionů na rekonstrukce. Rekonstruovat se budou nádražní objekty v Náchodě, Turnově, Přerově, Břeclavi, Lipníku nad Bečvou, Kuřimi, Sokolově nebo Hradci Králové. Zhruba 120 milionů správa investuje do přípravy projektů.

Zhruba 1500 nádraží a dalších budov získala SŽDC od Českých drah loni v létě za 3,3 miliardy korun. Po jejich převzetí oznámila, že zahájí opravy dlouhodobě zanedbaných výpravních budov. Loni realizovala 161 takových akcí za 102 milionů korun a 50 milionů Kč investovala do odstranění havarijního stavu na vybraných objektech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek