Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rekordní objem veřejných zakázek. Loni vzrostl o polovinu na 392 miliard

Rekordní objem veřejných zakázek. Loni vzrostl o polovinu na 392 miliard

Veřejní investoři loni vypsali celkem 8860 zakázek v hodnotě 392,2 miliardy korun. Meziročně se tak jejich počet zvýšil zhruba o pětinu, objem vzrostl téměř o polovinu. Jde tak o nejvyšší hodnoty za posledních pět let, kdy sledování probíhá. Objem zakázek, které investoři zadali konkrétním firmám, dosáhl 260,1 miliardy korun. Údaje vyplývají z analýzy společnosti CEEC Research.

K výraznému nárůstu vypsaných zakázek přispěly velké srpnové a zářijové zakázky vyhlášené společnostmi Čepro, Ředitelství silnic a dálnic ČR a Správou železniční dopravní cesty.

„Vývoj ve druhé polovině roku byl ovlivněn změnou zákona o veřejných zakázkách. Řada investorů se snažila vypsat zakázky ještě před změnou zákona, což se projevilo velkým nárůstem ve třetím čtvrtletí a naopak útlumem ve čtvrtém,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Nový zákon o veřejných zakázkách vstoupil v účinnost od října loňského roku.

V prosinci veřejní investoři vyhlásili 501 výběrových řízení za 15,7 miliardy korun. Jejich počet byl zhruba stejný, hodnota se o 11,8 procenta snížila.

„Vypisování veřejných zakázek v parametru předpokládané ceny bohužel stále trpí stejnými vadami jako dříve. Výše předpokládané ceny zakázek ve většině případů neodpovídá odborným parametrům veřejných zakázek z oboru architektury a stavebnictví,“ doplnil předseda dozorčí rady České komory architektů Pavel Rada. Tato výše je podle něj navíc veřejnými investory stále snižována tak, aby nabádala soutěžící k nižší nabídkové ceně, což zkresluje výsledné číslo o objemu.

„Platí to zejména u poptávání projektové dokumentace. Veřejní vyhlašovatelé pro objektivní odborné stanovení ceny zakázky dostatečně nevyužívají odborných informací z dostupných zdrojů. Stále tak dominuje kritérium nejnižší ceny doplněné o kritérium termínu, které však vůbec nevypovídá o tom, zda bude s vybraným uchazečem naplněno,“ dodal Rada.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek