Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v bankovnictví: Banky budou moci žádat otisky prstů či selfie

Revoluce v bankovnictví: Banky budou moci žádat otisky prstů či selfie

Kvůli „silnému“ ověření totožnosti budou moci banky už za rok požadovat od klientů při platbách přes internet nebo výběru peněz z bankomatu biometrické údaje. Zda půjde o otisky prstů, selfie či o DNA stanoví směrnice Evropské komise, respektive technické standardy Evropského orgánu pro bankovnictví.

Přijetí nařízení je pro všechny členy EU povinné. Aby platilo i v Česku, bude muset parlament zřejmě ve zrychleném režimu schválit nový zákon o platebním styku. Ministerstvo financí ho už předložilo Legislativní radě vlády. 

„Silné ověření se nebude týkat všech elektronických plateb. Jsou připravovány technické standardy, které mají stanovit výjimky z této povinnosti. S výjimkami tedy počítá i zákon. O podobě standardů se nyní intenzivně diskutuje,“ uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

Jisté je zatím to, že půjde o kombinaci dvou údajů, a to běžných přihlašovacích a věci v moci plátce, jako je jeho mobilní telefon nebo práve biometrický údaj. „Nově bude vyžadováno při zadání platební transakce přes internet, či jiný elektronický kanál, silné ověření uživatele.Toto opatření má za cíl zajistit větší bezpečnost placení přes internet. Při silném ověření je vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu zákona. 

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek