Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Roboti nejvíc zdecimují pracovní trh v Česku a na Slovensku. Dotkne se to každé druhé pozice

Roboti nejvíc zdecimují pracovní trh v Česku a na Slovensku. Dotkne se to každé druhé pozice

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém každoročním výhledu o zaměstnanosti analyzovala trhy práce 35 nejvýznamnějších ekonomik světa. Především potom rozvojem robotizace a automatizace v jednotlivých státech. Ta se má nejvíce dotknout Česka a Slovenska. 

Jedním z hlavních znaků přechodu k automatizaci je podle OECD zvýšení důležitosti jak vysoce placených a kvalifikovaných pracovníků, tak zároveň těch s nízkou kvalifikací a malými mzdami. Zatímco programátoři, vývojáři a inženýři se budou starat o robotizační techniku, ty nejméně kvalifikované pracovníky se mnohdy firmám ani nevyplatí nahrazovat, mimo jiné kvůli jejich nízkému finančnímu ohodnocení.

Robotizací tak mají být zasaženi nejvíce zaměstnanci se střední kvalifikací, například absolventi technických oborů pracující v průmyslu. Potvrzuje to také 30 let trvající trend, kdy se jejich počet dlouhodobě propadá.

Doposud se tato tendence projevovala především v severní a západní Evropě, v budoucnosti se však dotkne především Česka a Slovenska. Podle OECD je přechod k automatizaci ovlivní úplně nejvíce, má se týkat více než 45 procent pracovních pozic.

Celý článek si přečtěte na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek