Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusku můžou do sedmi let chybět miliony kvalifikovaných pracovníků. Nedokáže je zaplatit

Rusku můžou do sedmi let chybět miliony kvalifikovaných pracovníků. Nedokáže je zaplatit

Rusku může do roku 2025 chybět až deset milionů vysoce kvalifikovaných pracovníků. Vyplývá to z nově zveřejněné studie, kterou společně vydaly mezinárodní asociace WorldSkills, společnost Boston Consulting Group a Global Education Futures. Podle autorů studie budou zemi scházet především odborníci schopní provádět analytickou a tvůrčí práci, improvizovat a samostatně rozhodovat. Informovaly o tom dnes ruská média.

Možnými příčinami hrozícího deficitu jsou kromě odlivu pracovní síly i zastaralost školství, které není schopné produkovat samostatné tvůrčí osobnosti, tvrdí studie. K reálným požadavkům stávajícího trhu není v zemi připraveno až 80 procent Rusů v produktivním věku. Rusko prý dále mladým lidem nenabízí ani prostor pro rozvoj a seberealizaci.

„Významný podíl zaměstnanců kvůli nízkým mzdám pracuje v podmínkách 'pracovní chudoby'. Téměř 6,5 procent obyvatel Ruska (tedy 4,9 milionu lidí) pobírá minimální mzdu,“ uvádí autoři výzkumu. Dodávají přitom, že téměř 100 procent Rusů preferuje stabilitu před možností růstu.

V Rusku mimo jiné chybí prestiž profesím, kterou mají například lékaři, pedagogové nebo vědci v jiných zemích. Důvodem je i výše mezd, když mnoha pracovníkům napříč odvětvími platí zaměstnavatelé podobnou odměnu, upozorňuje výzkum. Zatímco rozdíl mezi výplatami například řidičů a lékařů tvoří v Německu 174 procent, ve Spojených státech 261 procent a v Brazílii 172 procent, v Rusku je to pouze 20 procent.