Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Růst české ekonomiky letos zrychlí na 2,6 procenta a polepší si i hospodářství EU

Růst české ekonomiky letos zrychlí na 2,6 procenta a polepší si i hospodářství EU

Z předloňských 4,5 procenta se hospodářský růst České republiky v loňském roce zpomalil na 2,4 procenta, uvedla dnes Evropská komise ve své zimní makroekonomické prognóze. Důvodem zpomalení je podle ní slabší investiční aktivita, díky jejímu oživení by však růst měl v následujícím roce zrychlit na 2,6 procenta a v příštím dokonce o 2,7 procenta. Lepší rok čeká i evropské hospodářství, které má růst o 1,8 procenta.

V listopadovém výhledu komise předpokládala, že česká ekonomika vykáže za loňský rok nárůst pouze o 2,2 procenta. Česká národní banka (ČNB) loňský růst odhaduje na 2,4 procenta, ministerstvo financí počítá s růstem o 2,5 procenta.

Komise rovněž předpověděla, že průměrná inflace v Česku letos vystoupí na dvě procenta z loňských 0,6 procenta. Míra nezaměstnanosti by měla naopak klesnout na 3,9 procenta z loňských čtyř procent.

V dohledné době si má podle prognózy polepšit i hospodářství Evropské unie. Ve své makroekonomické předpovědi komise uvádí, že evropská ekonomika vykáže letos i příští rok růst o 1,8 procenta.

Poprvé za téměř deset let čeká prognóza růst ekonomiky všech zemí EU po celé sledované období, tedy od roku 2016 až do roku 2018.

Prognóza komise ale zároveň upozorňuje na sílící rizika, která mohou údaje ovlivnit, a to především směrem dolů. Evropa by totiž podle prognózy výrazně ztratila, pokud by byly kvůli narůstajícím protekcionistickým náladám trvale poškozeny instituce, pravidla a praxe mezinárodního obchodu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek