Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdská Arábie chystá největší úpis akcií všech dob. Perou se o ně Londýn a New York

Saúdská Arábie chystá největší úpis akcií všech dob. Perou se o ně Londýn a New York

Rodinné stříbro na prodej. Tedy v tomto případě spíše rodinná ropa. Saúdská Arábie se intenzivně připravuje na prvotní úpis akcií (IPO) pěti procent své státní ropné společnosti Aramco. Královská rodina doufá, že prodej jí vynese okolo 100 miliard dolarů, což by mohla být dostatečná finanční injekce, aby Arábie mohla vyvést svou ekonomiku z nezdravé závislosti na černém zlatu. 

Saúdská Arábie již nechce být závislá pouze na ropě. Produkuje jí sice tolik jako nikdo jiný, ale černé zlato obklopuje příliš nejistot. Elektrické automobily se zatím svého masivního rozšíření ještě nedočkaly ale jejich prodeje rostou každým rokem rekordním tempem a Saudové vědí, že fosilní paliva do budoucnosti nepatří. A přestože současné ceny ropy jsou díky snahám Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pryč z nízkých úrovní a oscilují okolo 50 dolarů za barel, cenový výhled do budoucna je v nejlepším případě velmi nejasný. I proto se zrodila takzvaná Vize 2030, duchovní dítko korunního prince Mohameda bin Salmana (MBS), která má pomoci ekonomiku blízkovýchodního hegemona diverzifikovat. 

Potenciálně klesající ceny ropy totiž představují rizika především pro samotnou zemi. Její populace roste, nezaměstnanost mezi mladými dosahuje 30procentních úrovní a štědré dávky, dotace a velkorysé platy zaměstnancům státní správy bude stále těžší ufinancovat. Loni byl rozpočtový deficit Arábie 75 miliard dolarů, deset procent Saudské ekonomiky, což již není číslo, nad kterým lze mávnout rukou. 

Korunní princ MBS tak chce Saudskou ekonomiku diverzifikovat a štědré státní benefity omezit. Země proto například nedávno oznámila, že plánuje společně s jihokorejskou firmou Hyundai postavit největší loděnice v oblasti Perského zálivu za 5.2 miliardy dolarů. Podobných projektů, které by snížily závislost ekonomiky na ropě, má být mnohem více.

Aramco se chystá na svůj první úpis akcií na počátku roku 2018 a trh se již nyní předhání ve spekulacích, kolik peněz takto Saudové získají. Princ Mohamed dříve uvedl, že doufá ve 100 miliard dolarů, což by znamenalo ocenění společnosti na dva biliony dolarů. Jiné odhady jsou však mnohem pesimističtější a uvádějí, že příjem do státní kasy může být jen čtvrtinový. I přesto by se však jednalo o největší úpis akcií všech dob.

Jasno zatím není ani v tom, na jaké burze bude úpis proveden. Malá část akcií bude určitě nabídnuta na místní burze Tadawul, zda však hlavní úpis proběhne na newyorské či londýnské burze se právě rozhoduje. Zatímco právníci společnosti preferují londýnskou firmu kvůli menším regulatorním požadavkům, MBS dává přednost americké burze kvůli větší prestiži i likviditě.

Vláda se mezitím snaží firmě zatím umetat cestičku. Daňové zatížení společnosti se proto nedávno snížilo o 35 procentních bodů na 50 procent, nižší daně znamenají, že společnost dokáže vyplácet vyšší dividendy a je proto pro investory přitažlivější.

Je však více důvodů, proč by se měli investoři o Aramco téměř prát. Firma vlastní koncese na desetinásobky objemů těžby, které má jeho konkurence – ExxonMobil či Shell a její úrovně produkce jsou rovněž mnohonásobně vyšší. To vše s menším počtem zaměstnanců, nižším zadlužení a skvělou marží. „Ve chvíli, kdy půjde na burzu, bude Aramco vypadat jako prvotřídní blue-chipová ropná společnost,“ uvádí pro server Economist jeden z vysokých manažerů společnosti. Aby se Aramco vyrovnalo západním firmám, s nimiž se chce měřit, potřebuje ještě před prodejem upravit řídící strukturu či nastavit projekce výplaty dividend.