Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sestřelení bombardéru odpuštěno. Rusko a Turecko ruší vzájemné obchodní sankce

Sestřelení bombardéru odpuštěno. Rusko a Turecko ruší vzájemné obchodní sankce

Rusko a Turecko se zavázaly k vzájemnému zrušení obchodních omezení. Moskva je na Ankaru uvalila předloni, reagovala tak na sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami u syrských hranic. Vztahy obou zemí se tehdy dostaly na bod mrazu, v posledním roce se ale opět začaly zlepšovat. 

Pod prohlášení se podepsali místopředsedové vlád obou zemí Arkadij Dvorkovič a Mehmet Şimşek. Ceremonie v Istanbulu se zúčastnili také premiéři Dmitrij Medveděv a Binali Yildirim, uvedla agentura Interfax.

Žádné detaily nebyly dosud zveřejněny, ale podle agentury AFP se čeká, že dohoda by měla znovu povolit export tureckých rajčat do Ruska. Obchodní bariéry zdůvodňovalo Rusko ochranou vnitrostátního trhu se zeleninou před levnou tureckou produkcí.

Medveděv se v Istanbulu zúčastnil summitu Organizace zemí černomořské ekonomické spolupráce a na jeho okraji se setkal se svým tureckým protějškem i s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Právě Erdogan počátkem měsíce před schůzkou se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem vyzval Rusko, aby v zájmu definitivní normalizace vzájemných vztahů bezodkladně zrušilo zbývající obchodní sankce proti Turecku.

Moskva zavedla sankce v listopadu 2015 v reakci na incident, při němž turecké stíhačky sestřelily nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér Su-24. Bombardér, působící v rámci ruského uskupení v Sýrii, podle turecké verze událostí narušil turecký prostor, což ruská strana popřela. Po sestřelení stroje syrští povstalci podporovaní Tureckem zastřelili jednoho ze dvou pilotů a zabili dalšího ruského vojáka při operaci na záchranu druhého pilota.

Moskva a Ankara se znovu sblížily po Erdoganově omluvě za smrt ruského pilota loni v červnu, a také po nezdařeném pokusu o převrat v Turecku loni v červenci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek