Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skepse mezi ekonomy: Sobotka v čele ministerstva průmyslu svých cílů nedosáhne

Skepse mezi ekonomy: Sobotka v čele ministerstva průmyslu svých cílů nedosáhne

Premiér zatím nemá kandidáta, který by v čele ministerstva průmyslu a obchodu nahradil vyhozeného Jana Mládka. Resort chce šéf vlády dočasně vést sám. Chce si ohlídat pro něj klíčová témata – ceny mobilních služeb a práva spotřebitelů. Ekonomové ale nevěří, že by dokázal prosadit jakýkoli zásadní posun.

Ministerstvo v čele potřebuje odborníka, premiér jím ale není. To je to hlavní, proč ekonomové předpovídají premiérovi neúspěch.

„Na MPO se za tu dobu snad nestane nic mimořádného, ale v době končících intervencí je zapotřebí funkční ministerstvo, které bude schopné řešit posilující korunu a tlak na exportéry. Sobotka tak na úkor volebního postoje doslova hazarduje. Pouze to dokresluje komičnost kolem tahanic Babiš-Sobotka a ukazuje na jejich politickou nevyzrálost,“ uvedl vedoucí ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Svaz průmyslu a dopravy podle člena představenstva Petra Jonáka věří tomu, že nový ministr bude vybrán co nejdříve. „Resort má řadu klíčových úkolů, které je potřeba urychleně řešit. Jde například o zrychlení čerpání z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, přes digitální agendu až po průřezové klíčové zákony typu stavebního zákona,“ dodal.

Podle Hnutí Duha by měl Mládkův nástupce nejen hájit občany před velkými poskytovateli mobilních služeb, ale měl by je také hájit před velkými energetickými společnostmi. „Nový ministr by měl ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem a zástupci montážních firem z oboru střešní fotovoltaiky připravit stabilní a nediskriminační prostředí pro samovýrobce elektřiny. Součástí návrhu pak musí být i limit pro podíl paušální částky v platbě za elektřinu,“ dodal programový ředitel hnutí Jiří Koželouh.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek